Erdoğan'dan filtreleri erteleyen düzenlemeye veto!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi veto ettiğini bildirdi.

GÜNDEM 02.12.2019, 17:03 02.12.2019, 17:55 Banu Fırıncılar
Erdoğan'dan filtreleri erteleyen düzenlemeye veto!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, termik santrallere filtre takılması konusunda ek bir süre verilmesine gerek olmadığını belirttiğini duyurdu. 

Filtre konusunda santrallere ek bir süre verilmeyeceğinin altını çizen Çelik, "Havayı kirleten 15 termik santralin bacasına filtre takılmasını iki buçuk yıl erteleyen düzenleme Cumhurbaşkanımızın onayını bekliyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız bu düzenlemeyi doğru bulmamış ve az önce veto etmiştir." ifadelerini kullandı.

"Bu yalan ellerinde patlamıştır"

Çelik, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP’li bir siyasetçinin Beştepe’de bir araya geldiği ve Erdoğan’ın bu isme "Türkiye’nin güvenliği için senin CHP genel başkanı olman gerekir... Ben de yardımcı olurum." dediği iddiasına ilişkin, "Israrla bu yalan siyasetini sürdürmeye devam ettiler. Netice itibarıyla bu yalan ellerinde patlamıştır." dedi.

"Türkiye kendi güvenliğini sağlayabilecek güçtedir"

NATO müttefiklerinin Türkiye'nin güvenlik kaygılarını anladıklarını söylemelerine rağmen gerekli adımları atmadıklarına dikkat çeken Çelik, "Ama Barış Pınarı Harekatı göstermiştir ki Türkiye kendi güvenliğini sağlayabilecek güçtedir. Çeşitli müttefiklerimizin bir terör örgütüyle mücadele etmek için başka bir terör örgütüne destek vermesi yanlıştır. Bunun müttefiklik ruhuna uymadığını ifade ediyoruz. Dayanışma denilen unsur asla tek taraflı olamaz. Türkiye'ye karşı yapılan eylemlerde aynı desteği göremiyoruz." şeklinde konuştu.

"Barış Pınarı Harekâtı'na en çok karşı çıkan kişi Macron oldu"

Çelik, Barış Pınarı Harekâtı'na en çok karşı çıkan kişinin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olduğunu belirterek, "Macron'a sorulması gereken soru "Sizin Mali'de ne işiniz var" ya da Afrika'nın çeşitli yerlerinde ne işiniz var? BM kararı olmadan yaptığınız operasyonlar ne amaca hizmet etmektedir?" diye sordu. 

"Sevilla Haritası tamamen çöpe atılmıştır"

Türkiye ile Libya arasında geçen hafta imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'na ilişkin Çelik, "Libya ile imzalanan anlaşma çok önemli bir adımdır. Anlaşmanın uluslararası hukuka uygunluğu konusunda en ufak bir tereddüt yoktur. Türkiye'nin ve KKTC'nin Doğu Akdeniz'deki haklarını gasp etmek isteyenlerin planları suya düşmüştür. Bu anlaşma ile "Sevilla Haritası" tamamen çöpe atılmıştır." ifadelerini kullandı. 

"Bu proje Avrupa'nın Türkiye'den bağımsız olamayacağını gösteriyor"

Çelik, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesine ilişkin, "Türkiye'nin enerji köprüsü olduğunu gösteriyor. TANAP 20 il, 67 ilçeden geçerek Avrupa'ya ulaşıyor. Bu proje Avrupa'nın Türkiye'den bağımsız olamayacağını gösteriyor. Azerbaycan doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınacak olması enerjide yeni bir seviyeye geçildiğini gösteriyor. Ocak ayında TürkAkım projesinin de açılışı yapılacak." açıklamasında bulundu. 

"Açık bir işgaldir"

İsrail'in yeni yerleşim planına ilişkin Çelik, "ABD'nin politikaları nedeniyle İsrail, daha marjinal bir politika işlemeye başlamıştır. İki devletli çözümün ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Bu açık bir işgaldir ve uluslararası toplum buna sesini yükseltmelidir." dedi. 

Yorumlar (0)
hafif yağmur