Düzce'de aramalar yeniden başladı

Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı Esmahanım köyünde kaybolan 2 çocuğu arama çalışmaları yeniden başladı.

GÜNDEM 28.07.2019, 09:56
Düzce'de aramalar yeniden başladı

17 ve 18 Temmuz'da Düzce ilinde etkili olan sağanak yağışlar sebebiyle yaşanan gelen su baskınları ve heyelanda kaybolan 2 çocuğu arama çalışmaları yeniden başladı.

JAK (Jandarma Arama-Kurtarma), AKUT (Arama Kurtarma Derneği), AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı), DAKE (Düzce Arama ve Kurtarma Ekibi), İHH Arama-Kurtarma, UKSAR (Ulusal Keşif, Arama ve Kurtarma), SAKTİM (Sakarya Arama Kurtarma ve Yangın Timi) ile diğer ekipler, selden en fazla etkilenen Düzce'nin Akçakoca ilçesine bağlı Esmahanım ve Uğurlu ile merkeze bağlı Melenağzı köylerinde bir araya geldi.

Toplanan ekipler, kaybolan 3 yaşındaki Kağan Töngel ile 7 yaşındaki İlayda Sinem Kaplan'ı bulmak için dere yataklarıyla su taşkınlarının olduğu bölgede arama çalışması yapıyor.

Bölgede kaybolan çocukların denize sürüklenebileceği ihtimalinin de değerlendirildiği çalışmalarda 213 personel, 56 araç, botlar, drone ve helikopterler, arama kurtarma köpekleri, 21 kilometrelik hatta hem su altı hem de karadan çalışmaları yürütüyor.

Tüm ekipler; JAK (Jandarma Arama-Kurtarma), emniyet, AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) ve diğer arama kurtarma ekiplerinin özel köpeklerinin işaret ettiği yerlere odaklanıyor.

Diğer taraftan bölgede Türk Kızılay, İl Sağlık Müdürlüğü gezici sağlık aracı ve diğer STK'ların selzedelere yardımları da devam ediyor.

Felaketin yaşandığı bölgede 17 ve 18 Temmuz'da etkili olan kuvvetli sağanak yağışlardan sonra Cumayeri, Gölyaka ve Akçakoca ilçelerinde Melen Çayı'nın taşması sebebiyle birçok noktada sel ve heyelan yaşanmıştı.

Felaket bölgesine gönderilen İl Özel İdaresi, AFAD, 112 Acil Servis, itfaiye ve jandarma ekipleri ile helikopterlerin desteğinde köylerde mahsur kalan 227 kişi kurtarılmış, Fatma Töngel (42), Cengiz Töngel (53) ve Kağan Töngel (3) ile anne Nilgün Kaplan (39) ve kızları Funda Kaplan (9), ikiz olan Sanem Kaplan ve İlayda Sinem Kaplan (7) hakkında kayıp ihbarı verilmişti.

Sürdürülen arama kurtarma çalışmalarında,
-19 Temmuz'da Akçakoca ilçesine bağlı Esmahanım ile Uğurlu köyleri arasındaki dere yatağında Fatma Töngel'in,
-21 Temmuz'da Uğurlu köyünün 200 metre yakınındaki bataklık bölgede Cengiz Töngel'in,
-22 Temmuz'da Uğurlu köyünde ikizlerden Sanem Kaplan'ın,
-23 Temmuz'da da anne Nilgün ile kızı Funda Kaplan'ın cesedine ulaşılmıştı.

Yorumlar (0)
20
açık