Diyanet, Ankara Barosu yöneticilerinden şikâyetçi!

Diyanet İşleri Başkanlığı, Prof. Dr. Ali Erbaş'a yönelik açıklamaları sebebiyle Ankara Barosu yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

GÜNDEM 27.04.2020, 17:08 27.04.2020, 17:36
Diyanet, Ankara Barosu yöneticilerinden şikâyetçi!

Diyanet İşleri Başkanlığı, Prof. Dr. Ali Erbaş'ın "İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, eşcinselliği lanetliyor." hutbesine yönelik açıklamaları sebebiyle Ankara Barosu yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Barosu yöneticilerine "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "nefret ve ayırımcılık" ve "hakaret" suçlamaları yöneltildi. 

Ali Erbaş'ın hutbede okuduğu ayet

Prof. Dr. Ali Erbaş, Kur'an-ı Kerim ayetlerine dayandırdığı hutbesinde şöyle demişti:

"Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim."

Ankara Barosu'nun açıklaması

Kur'an-ı Kerim ayetlerine karşı başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere bazı barolardan tepki gelmişti. 

Ankara Barosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın "İnsanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmasını şaşkınlık ve ibretle" izledikleri belirtilmişti.

Ali Erbaş'ın şahsında İslam'a hakaretler yağdırılan açıklama şöyleydi:

“Şaşkınlığımız; sesi çağlar öncesinden gelen bu şahsın, bir devlet kurumunun başında oturup söylemini kutsal sayılan değerler üzerine inşa ederek halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmesindeki kan kokan cüreti sebebiyledir. Aldığımız ibretse, anılan şahsın içinde bulunduğu takvim yılında yaşamasına rağmen bundan sekiz-dokuz nesil önceki büyükleriyle aynı zihinsel ve dogmatik sınırlara sahip olmak için insan onuruna karşı gösterdiği büyük direnişten kaynaklanmaktadır. Görevde olduğu süre boyunca çocuk tecavüzcülerine gözlerini kapatıp kadın düşmanlığının manevi zeminini dini söylemlerle meşrulaştırma çabası karşılığında maaş alan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın deprem, LGBTİQ+, kadın ve çocuk söylemlerine rağmen halen görevde kalması durumunda, sonraki konuşmasında halkı ellerinde meşalelerle meydanlarda 'cadı' diye kadın yakmaya davet etmesi kimseyi şaşırtmamalıdır. Anılan şahsı ve ona hak veren zihniyeti büyük bir şaşkınlık ve ibretle kınadığımızı tüm kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu