Camilerin açılışı için 1003 kurban kesilecek

Covid-19 salgınına karşı tedbir amaçlı yasak getirilen camiler yeniden ibadete açılıyor.

GÜNDEM 28.05.2020, 13:33 28.05.2020, 15:36
Camilerin açılışı için 1003 kurban kesilecek

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri sebebiyle ara verilen "cemaatle ibadete", Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Fatih Camisi'nde kıldıracağı cuma namazıyla başlanacak.

Camilerin yeniden ibadete açılması dolayısıyla yarın saat 11.00'de merkezi camilerde 1003 şükür kurbanı kesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Camelireni yeniden cemaatle ibadete açılması hakkında açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Belki önümüzdeki, belki daha sonraki haftalarda Sultan Ahmet Camimizin avlusunda, meydanında cuma namazı kılacağız." dedi.

TÜM AYRINTILAR...

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri nedeniyle camilerde ara verilen ve yaklaşık 2 aydır kısıtlanan cemaatle ibadete, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın Fatih Camisi'nin avlusunda kıldıracağı cuma namazıyla başlanacak.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) önlemleri çerçevesinde camilerin yeniden ibadete açılma sürecini Anadolu Ajansı muhabirine aktardı.

İnsanlık tarihinde görülen en büyük salgının yaşandığını hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bugüne kadar bir belde, şehir veya ülkede birçok salgın hastalığın yaşandığını fakat yeni tip koronavirüsün (Covid-19) dünyanın her yerine yayıldığını anımsattı.

Türkiye'de Covid-19 salgınının yayılmaya başlamasından sonra 16 Mart'tan itibaren camilerde cemaatle ibadete ara verildiğini hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bu süreçte hutbe ve vaazlarda önlemlere ilişkin uyarıların yapıldığına temas etti.

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde üzerinde en fazla durulan hususun önlem, tevekkül ve dua olduğuna vurgu yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, camilerin minarelerinden ezan, tekbir, salavat, sala ve dualarla millete manevi destek verilmeye çalışıldığını belirtti.

Valiliklerin idaresinde bulunan Vefa Sosyal Destek Grupları'nda 61 bin din görevlisi ve gönüllü personelin millete yardımcı olmaya çalıştığını söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Bu sürecin çok başarılı bir şekilde yönetildiğini ve Diyanet İşleri Başkanlığı olarak da tüm hocalarımızla birlikte, başarılı bir şekilde bugüne kadar geldiğimizi düşünüyorum." dedi.

"Sağduyulu ve bilinçli olursak cami içine girmemiz mümkün olur"

Valiliklerin ve müftülüklerin iş birliğiyle yeterli bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan camilerin cuma namazı için belirlendiğini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş şöyle konuştu:

"Buradaki kriter caminin avlusunun olması. Avlusu olmayan camilerin de hemen yakınlarındaki açık alanlar, pazar yerleri hatta Din Öğretimi Genel Müdürümüzün özel gayretiyle imam hatip okullarımızın avluları, bahçeleri kullanılacak. Camilerin eğer avlusu, bahçesi müsait değilse, mahallede uygun yerler, açık alanlar cuma namazı için hazır hale getiriliyor. Şu an arkadaşlarımız, yetkili müftülerimiz, imamlarımız, herkes bunun için çalıyor.

Ayrıca bu süreçte, cami avluları ve meydanlar bazı yerlerde yetersiz kalabilir. İklim ve hava şartları müsait olmayabilir. Vatandaşlarımızdan, azami derecede dikkat ve anlayış göstermelerini, sabır ve sükunetle davranmalarını, hocalarımıza ve görevlilere yardımcı olmalarını, ısrarcı olmamalarını özellikle istirham ediyorum. Sağduyulu ve bilinçli olursak inşallah en yakın zamanda tüm camilerimizde ve cami içinde cuma namazlarımızı kılmamız mümkün olacaktır."

"Şükür için kurban keseceğiz"

Yarın cuma namazının kılınacağına değinen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Yarın inşallah İstanbul'da Fatih Camisi'nde cuma namazını kılacağız. Tabii 29 Mayıs İstanbul'un fetih günü, 29 Mayıs'ın sembolü de Fatih Sultan Mehmet'tir. Onun türbesinde aynı zamanda okunan hatimlerin de duasını yapacağız. Fetih, 'açılış', 'açış' demektir. Cemaatle ve cuma namazına ara verilmiş olan camilerimizin açışılıyla sanki bu ilk cumayı Fatih Camisi'nin bahçesinde, avlusunda kılmanın daha uygun olacağı düşüncesiyle orada olacağız. Belki önümüzdeki, belki daha sonraki haftalarda Sultan Ahmet Camimizin avlusunda, meydanında cuma namazı kılmayı planlıyoruz.

İnşallah yarın bütün illerimizde, ilçelerimizde müftülüklerimizin merkez camilerinde, camilerimizden ayrı kalışımız ve yeniden buluşmuş olmamızın şükrünü eda etmek için 1003 müftülüğümüz 1003 şükür kurbanı kesecek ve fakir fukara insanlara bu kurban etleri ikram edilecek. Yine ülkemizin bütün il ve ilçelerinde aynı zamanda hatim duaları da yapılacak. Türkiye Diyanet Vakfımız bu şükür kurbanı edasını organize ediyor. Vakfımızın genel merkezi ve şubeleri iş birliğiyle yarın saat 11.00'de ilimizin ve ilçemizin merkez camilerinde 1003 kurban kesilecek, inşallah fakir fukara kardeşlerimize ikram edilecek."

"Tavsiyemiz kişisel seccadeyle gelinmesi"

Cami ve mescitlere gelecek kişilerin yanlarında kişisel seccadelerini getirmelerinin talep edildiğini veya imkanlar dahilinde müftülükler tarafından tek kullanımlık seccadelerin temin edilerek kullanıma sunulacağını belirten Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Benim buradan tavsiyem, herkesin evinden özel seccadesini alıp camiye gelmesi ya da namaz kılacağı açık alana gelmesidir. Bunu özellikle istirham ediyoruz. Bizim ikinci tedbirimiz yani tek kişilik seccadeler, bunlar olur ya birisi seccade edinememiş, evinden getirememiş ya da evine gidememiş olabilir. Onlarla ilgili ilave tedbirdir bu ama esas buradaki tavsiyemiz, herkes evinden, işyerinden, her nereden geliyorsa, özel seccadesini alıp camiye ya da namaz kılacağı yere gelmesidir.

Bir de maske çok önemli. Maskemizi evimizden çıktığımız anda takacağız, evimize girdiğimiz ana kadar çıkarmayacağız. Tedbir ve virüsün bulaşmasını önleme açısından en önemli vasıta maskelerdir. Maskemizi kullanalım sonra abdestimizi alıp camiye gelelim. 'Camiye gideyim de caminin şadırvanında, lavabosunda abdestemi alayım.' gibi bir düşünceyle hareket etmeyelim. Evimizde, iş yerimizde abdestimizi alıp camiye öyle gelelim."

"Görevlilerin titiz çalışması ve önlemlere uyması gerekli"

Cemaatle ibadet noktasında din görevlilerine önemli sorumluklar düştüğünü ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, cuma namazının organizesinde yer alacak heyetin titiz bir şekilde çalışıp önlemlere uyması gerektiğinin altını çizdi.

Cami ve mescitlerde cemaatle öğle ve ikindi namazının da kılınabileceğini hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Bu kararın, Koronavirüs Bilim Kurulu ile Bakanlar Kurulu'nun kararıyla ortaya koyuldu. Kademeli olması açısından önce öğle ve ikindi namazlarının camide cemaatle kılınması için karar alındı. Diğer namazlara (sabah, akşam, yatsı) da kademeli olarak bir kaç hafta sonra başlayacağız."

Yorumlar (0)
26
açık