Bedelli askerlik düzenlemesi Meclis'ten geçti

Bedelli askerlik düzenlemesini de kapsayan Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Gerçekleştirilmesine İlişkin Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulu'ndan geçerek yasalaştı.

GÜNDEM 30.06.2022, 23:54 Koray
Bedelli askerlik düzenlemesi Meclis'ten geçti

Bedelli askerlik düzenlemesini de kapsayan Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Gerçekleştirilmesine İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'ndan geçerek yasalaştı.

Astsubay olmak isteyen uzman erbaşlara ek sınav hakkı

Kabul gören teklife göre, yükümlü er ve erbaşlardan askeri araçları kullanmakla görevlendirilenler, araç kazası sebebiyle savaş malzemesine zarar vermek suçundan ağır kusur ve kast nedeniyle mahkum olmaları durumu dışında araç kullanımından dolayı oluşan zararı tazminle sorumlu tutulmayacaklar.

Astsubaylıktan çavuşluğa atananlar, başlangıç kademelerine bir kademe eklenerek 9'uncu derecenin 2'inci kademesinden göreve başlayacaklar.

Uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş yapmak için gerekli müracaat koşullarına sahip ve 1 Ocak 2019 tarihinden bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe değin geçen dönemde müracaatta bulunmayan veyahut seçme sınavına iştirak etmeyen uzman erbaşlara ek sınav hakkı tanınacak.

MSB (Milli Savunma Bakanlığı) kadrolarında görev yapan kamu personelleri ile Askeralma Kanunu çerçevesinde askerlik hizmetini harfiyen yerine getiren yedek astsubaylar ve yedek subaylar ile er ve erbaşları ilgilendiren, askeri hizmete dair idari eylem ve işlemlerden doğan uyuşmazlıkların ortadan kaldırılmasında bölge idare mahkemelerinin yer aldığı Erzurum, Adana, Konya, İzmir, İstanbul ve Ankara'daki idare mahkemeleri yetkili olacak.

Bedelliden vazgeçenlere yeni hak verilmeyecek

Yoklama kaçağı, bakaya veyahut saklı olup bedelli askerlik hizmetinden faydalanamayan yükümlülerin bu hizmetten yararlanabilmelerine olanak sağlanıyor. Ödenecek olan bedel, ödemenin gerçekleştirildiği gün geçerli olan memur aylık katsayısı üzerinden hesaplanacak. Seçimin ardından bedelli askerlikten faydalanma hakkı elde edip de vazgeçenler için yeni bir hak tanınmayacak. Bedelli askerlikte fiili askerlik görevine başlayanlar; başvuru tarihine dek yoklama kaçağı, bakaya veyahut saklı olanlardan, bedelli askerliğe başvurup da seçim öncesi vazgeçenler veyahut başvuru tarihi itibarıyla iki ay içerisinde ödemelerini gerçekleştirmeyenler faydalanamayacak.

Yaş haddi 72 yaşına kadar uzatılabilecek

Genelkurmay başkanlarının yaş haddi, birer senelik süre ile 72 yaşına dek Cumhurbaşkanı tarafından uzatılabilecek.

MSÜ (Milli Savunma Üniversitesi) Döner Sermaye İşletmesi'nden elde edilen gelirler üzerinde yapılacak olan kesintilerle tahsil edilen vergiler, gelirlerin tahsisi ve dağıtımı ile bu gelirlerden MSÜ'nün rektör dahil olmak üzere genel sekreteri ve akademik yöneticileri ile asker ve sivil öğretim elemanlarına yapılacak olan ödemeler hakkında, Yükseköğretim Kanunu'nun döner sermayeye dair hükümleri harfiyen uygulanacak.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu