Türkiye'den son dakika Fransa açıklaması: Karar yok hükmündedir

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fransa Ulusal Meclisi’nin Asuriler ve Keldanilerle ilgili kabul ettiği karara çok sert tepki gösterilerek “Fransa Ulusal Meclisi’nin aldığı karar yok hükmündedir” denildi.

GÜNDEM 29.04.2024, 22:25 Şeyda Gül
Türkiye'den son dakika Fransa açıklaması: Karar yok hükmündedir

Fransa Ulusal Meclisi’nin Asuriler ve Keldanilerle ilgili aldığı karara tepki gösteren Türkiye Dışişleri Bakanlığı, yazılı açıklama yayımladı. “Fransa Ulusal Meclisi’nin 29 Nisan 2024 tarihinde kabul ettiği Asuriler ve Keldanilerle ilgili karar yok hükmündedir” ifadelerine yer verilen açıklamada, geçtiğimiz yıl Fransız Hükümeti’nin Fransız Senatosu’nda kabul edilen benzer bir kararı desteklemediğini açıkladığı hatırlatıldı. Açıklamada, “Aynı mesnetsiz ithamların bu kere iktidar partisi milletvekilleri tarafından Ulusal Meclis gündemine taşınması, tarihi olayların siyasi çıkarlar uğruna çarpıtılması gayretlerinin bir örneğidir” denildi.

Parlamentoların tarihi yorumlama ve yargılama yetkisi bulunmamaktadır

Parlamentoların tarihi yorumlama ve yargılama yetkisi bulunmamakta olduğu kaydedilen açıklamada, bu kararın soykırım suçunun ancak yetkili bir mahkeme tarafından isnat edilebileceğini öngören 1948 BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesine de aykırı olduğu vurgulandı.

Yorumlar (0)