Bakan Yerlikaya, 13 il için risk azaltma çalışmalarına başlanacağını açıkladı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, katıldığı programda “Yerli ve milli üretim olan ekskavatörlerimizle öncelikle Karadeniz Bölgemizde, sel ve taşkınların yoğun olarak yaşandığı 13 ilimizde risk azaltma çalışmalarına başlayacağız” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 29.04.2024, 19:52 Şeyda Gül
Bakan Yerlikaya, 13 il için risk azaltma çalışmalarına başlanacağını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığında düzenlenen AFAD-DSİ Sel ve Taşkın Risk Azaltma Protokol Töreni’ne katılan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, önemli değerlendirmelerde bulundu. İklim kaynaklı afetler ve buna bağlı olarak meydana gelen sorunların, insanlığın ortak sorunu olduğunu belirten Bakan Yerlikaya, bu küresel sorunun her geçen yıl katlanarak büyüdüğünü ifade etti. İklim değişikliğinin sadece sıcak hava dalgası, kuraklık, sel ve kasırgalara neden olmakla kalmadığına, afetlerin sıklığını, yoğunluğunu ve büyüklüğünü de artırdığına dikkati çeken Bakan Yerlikaya, iklim değişikliğinin etkisiyle ortaya çıkan su kaynaklı afetlerin, can kayıplarının artmasına, doğada onarılamaz zararlara ve çok büyük ekonomik kayıplara neden olduğunu belirtti.

Bu afetler sebebiyle maalesef 113 canımızı yitirdik

İklim değişikliğinden kaynaklanan yağış rejimlerindeki değişikliklere bağlı olarak sel, su baskınları ve taşkınların giderek artan bir grafik gösterdiğini vurgulayan Bakan Yerlikaya, ülkemizde 2021 yılında 306, 2022 yılında 475 ve geçen yıl toplam 715 sel ve su baskını meydana geldiğini açıkladı. Bunların son dönemde özellikle Haziran ayında meydana geldiğini gördüğünü dile getiren Bakan Yerlikaya, son 3 yıla bakıldığında da sadece Karadeniz Bölgesinde yaşanan sel ve su baskınlarının sayısının 386 olduğunu söyledi. Bu afetler sebebiyle maalesef 113 kişinin hayatını kaybettiğinin ve 405 vatandaşın da yaralandığının bilgisini veren Bakan Yerlikaya, “Bununla birlikte sadece 7-11 Temmuz 2023 tarihleri arasında ağırlıklı olarak Karadeniz Bölgemizde meydana gelen sellerde yaklaşık 5 milyar lira maddi kayıp meydana geldi” şeklinde konuştu.

13 ilimizde risk azaltma çalışmalarına başlayacağız

Bilim insanlarının Türkiye'de, sel afeti öncesi yapılan 1 birim harcamanın, afet sonrasında yapılacak harcamanın ortalama olarak 15 birime karşılık geldiğini ifade ettiğini belirten Bakan Yerlikaya, hatta bu oranın yoğun sel ve taşkın afetlerinin yaşandığı Karadeniz Bölgesinde maalesef 48 birime kadar çıktığını vurguladı. Bu verilerin ışığında İçişleri Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında 'Risk Azaltma Faaliyetleri Kapsamında Dere Islahı Çalışmalarına Dair İş Birliği Protokolü'nü imzalayacaklarının bilgisini veren Bakan Yerlikaya, bu protokol ile sel, su ve taşkın öncesinde risk azaltma, sel ve taşkın sırasında müdahale ve sonrasındaki iyileştirme çalışmalarında kullanmak amacıyla AFAD envanterinde bulunan iş makineleri DSİ'nin kullanımına verileceğini belirtti. Bakan Yerlikaya, “Yerli ve milli üretim olan ekskavatörlerimizle öncelikle Karadeniz Bölgemizde, sel ve taşkınların yoğun olarak yaşandığı 13 ilimizde risk azaltma çalışmalarına başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Derelerimizde temizlik ve ıslah çalışmalarımıza başlıyoruz

Böylece derelerdeki temizlik ve ıslah çalışmalarına hız vermeyi, sel ve taşkın risklerini de azaltmayı hedeflediklerini dile getiren Bakan Yerlikaya, İçişleri Bakanlığı olarak 16 Nisan'da "Hidro-Meteorolojik Afet ve Acil Durumlara İlişkin Hazırlık Çalışmaları"nı kapsayan genelgeyi, 81 il valiliklerine gönderdiklerini duyurdu. Birincil amaçlarının, bu tür afetlerde oluşabilecek can ve mal kayıplarının önlenmesi olduğunu vurgulayan Bakan Yerlikaya, ayrıca yeni kurulan İklim Kaynaklı Afet Risklerini Azaltma Daire Başkanlığımızın koordinasyonunda valiliklerin, il AFAD müdürlüklerinin ve DSİ ile birlikte sel ve su taşkını afetlerine yönelik risk azaltma faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi. Dere yatakları üzerindeki yerleşim yerlerinde, farkındalık ve erken uyarı sistemiyle ilgili eğitim faaliyetlerini yürüttüklerini belirten Bakan Yerlikaya, Mayıs ayından itibarense Karadeniz Bölgemizden başlayarak sel ve taşkın riski taşıyan derelerimizde temizlik ve ıslah çalışmalarına başlayacaklarını dile getirdi. Başta DSİ olmak üzere, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ve İklim Değişikliği Başkanlığı gibi paydaşlarımızla, iklim kaynaklı afetlere yönelik işbirliği içinde çalıştıklarını kaydeden Bakan Yerlikaya, çalışmaya da devam edeceklerini vurguladı.

Yorumlar (0)