AB'den "Türkiye kesintisi" açıklaması!

Avrupa Birliği, Türkiye'ye yönelik "katılım öncesi mali yardım fonlarında daha fazla kesinti yapılacağı" iddialarının doğru olmadığını aktardı.

GÜNDEM 19.01.2020, 20:12
AB'den "Türkiye kesintisi" açıklaması!

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden, Türkiye'ye yönelik katılım öncesi mali yardım (IPA) fonları hakkındaki haberlerle ilgili açıklama geldi.

Borrell'in Avrupa Parlamentosu'na (AP) Türkiye'ye sağlanan IPA fonlarının daha fazla kesintiye uğrayacağı öne sürülen mektup göndermediği kaydedilen açıklamada, "AB bütçe yetkililerinin Türkiye'nin katılım öncesi mali yardım fonlarına ilişkin yeni ya da güncel bir kararı bulunmuyor" denildi.

Açıklamada, söz konusu kesinti kararlarının geçen yıl alındığı ve açıklandığı hatırlatılarak, "Parlamentoda yöneltilen güncel soruya ilişkin verilen cevabı Libya Konferansı ya da yakın dönemdeki gelişmelerle bağlantılı kılan basındaki haberler tamamen yanlış ve yanıltıcıdır" ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'ye IPA fonlarındaki kesintinin 2017'de başladığı belirtilen açıklamada, fonlar hakkında son kararın 15 Ekim'de AB Dış İlişkiler Konseyi tarafından alındığı kaydedildi.

Alman medyası kaynaklı haberlerde dün Türkiye'ye sağlanacak IPA fonlarının yüzde 75 oranında kesileceği iddia edilmişti.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu