Temassız ödemelerde işlem limiti artıyor

Alışverişlerde mobil cihazlarla ve kartlarla yapılan temassız ödemeler, yarın itibarıyla 90 liradan 120 liraya yükseltiliyor.

EKONOMİ 31.07.2019, 11:46
Temassız ödemelerde işlem limiti artıyor

BKM (Bankalararası Kart Merkezi) tarafından, şifresiz olarak yapılabilen temassız ödeme işlemleri limitinin 1 Ağustos 2019 Perşembe gününden itibaren 120 liraya çıkarılacağı açıklandı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) açıklamasına göre, ödemelerin çok daha kolay ve hızlı yapılmasına imkân veren temassız ödemelere gösterilen güven ve ilgi giderek artıyor. 

Perşembe günü yani 1 Ağustos 2019 tarihi itibariyle alışverişlerde mobil cihazlarla ve kartlarla yapılan temassız ödemeler limiti 90 liradan 120 liraya çıkarılacak. Temassız ödemeler 120 liraya kadar şifresiz, bu tutar üzerinde ise şifreli olarak gerçekleştirilebilecek. 

"Akaryakıt ve ulaşım sektörlerinde temassız işlem adedi de yükseldi" 

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) açıklamasında görüşlerine yer verilen Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, son bir yılda en çok temassız işlem yapılan sektörleri açıkladı. 

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu şöyle dedi:
"En çok temassız işlem yapılan sektörler sırasıyla market, yemek, gıda, ulaşım ve akaryakıt. Geçen yıl özellikle ulaşım ve akaryakıt sektörlerinde temassız işlem adetlerinin arttığını ve böylelikle bu iki sektörün en çok temassız işlem yapılan ilk 5 sektör arasında yerlerini aldığını gözlemliyoruz."

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, özellikle 120 lira altı şifresiz yapılabilen temassız ödemeler ile kart kullanıcılarının ve iş yerlerinin ödeme süreçlerinin çok daha kolay ve hızlı hale geleceğini vurgulayarak, "Limitin yükseltilmesi, kullanıcıların hayatını daha da kolaylaştıracak ve market alışverişi gibi küçük ölçekli harcamalarda kullanılan temassız ödeme özelliğinin diğer sektörlere de yayılması sağlanacak" şeklinde konuştu. 

"Temazsız işlem adedi günlük 1 milyonu geçti"

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, 2019 yılı Mart ayı sonu itibarıyla günlük 1 milyon seviyesinde olan temassız işlemin yüzde 30 artışla 2019 yılı Haziran ayı sonunda 1,3 milyon adede, aylık temassız işlem cirosunun da yüzde 26 yükselişle 1,3 milyar liraya ulaştığını açıkladı. 

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, 3 ay gibi kısa bir sürede gözlemlenen bu artışların, kart kullanıcılarının ve iş yerlerinin temassız ödemelere olan güveninin her geçen gün arttığının önemli bir göstergesi olduğunu belirterek, "Ayrıca, nakit ile yapılan ödemeler ortalama 16 saniye, temassız kartlarla yapılan ödemeler ise 9 saniye sürüyor. Dolayısıyla temassız ödemeler hız açısından sunduğu avantaj nedeniyle de kart kullanıcıları ve iş yerleri tarafından tercih ediliyor" dedi.

10 kredi kartı işleminden 1'i temazsız

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, cüzdanlardaki her 2 kredi kartından biri temassız özelliği taşıyor. Bu verinin kısmen alışverişlere de yansıdığı gözlemleniyor. Buna göre, yüz yüze yapılan her 10 kredi kartı işleminden yaklaşık biri temassız olarak yapılıyor. İş yerlerinin de temassız ödemelere olan ilgisi yükseliyor. 2019 yılı Haziran ayı verilerine göre, her 5 iş yerinin 3’ünde temassız ödeme yapılabiliyor.

Temassızla alışveriş tutarı 52 milyon lirayı geçti

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre sadece kartlarla değil, mobil cihazlarla yapılan temassız işlem adedinde de yükselme olduğu görülüyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verileri, 2019 yılının ocak-haziran döneminde 1,2 milyon adet mobil temassız işlem yapıldığını, bu rakamın 2018 yılının ocak-haziran dönemine göre 2 kat yükseldiğini gösteriyor. 2019 yılının başından bu yana mobil cihazlarla temassız olarak yapılan alışveriş tutarının ise 52 milyon TL’yi geçtiği belirlendi.

Yorumlar (0)
32
parçalı az bulutlu