Kredi paketinin ayrıntıları belli oldu!

Kamu bankaları tarafından ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara uzun vadeli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik dört yeni ürün hayata geçirildi.

EKONOMİ 31.10.2019, 12:45
Kredi paketinin ayrıntıları belli oldu!

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından ilave istihdam sağlama potansiyeline sahip olan firmalara 2 yıla varan anapara ödemesiz dönemli, 5 yıla kadar vadeli, uygun koşullarda, düşük maliyetli ve uzun vadeli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik 4 yeni ürün uygulamaya geçirildi. 

İstihdam Odaklı İşletme Kredisi - İmalat Sanayi Sektörü

Seçilmiş emek yoğun imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren, en az 10 çalışana sahip olan ve 3 ay içinde en az 5 kişi ilave istihdam artışını taahhüt eden müşteriler faydalanabilecek olup, istihdam artışının kredi vadesi süresince korunması gerekecek. İlave istihdam başına kredi tutarı tekstil ve konfeksiyon için 100 bin lira, diğer imalat sanayi sektörleri için 200 bin lira oldu. 

İstihdam Odaklı İşletme Kredisi - Hizmet Sektörü

Seçilmiş emek yoğun hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren, en az 10 çalışanı olan ve 3 ay içinde en az 5 kişi ilave istihdam artışını taahhüt eden müşteriler faydalanbilecek olup, istihdam artışının kredi vadesi süresince korunması gerekecek. İlave istihdam başına kredi tutarı 5 bin lira - 100 bin lira arasında değişiklik gösterecek.

Devam Eden Konut İnşaat Projeleri İstihdam Odaklı İşletme Kredisi

Hasılat Paylaşım Yönteminin uygulandığı, piyasa şartlarının bozulması veya müteahhit firmanın finansmana erişim sorunları yaşaması sebebiyle tamamlanamayan projelerde, inşaatların tamamlanması amacıyla gereken tutar kadar kredi kullandırılabilecek. Sağlanacak finansman kaynağı ile yaşanması olası istihdam kaybı engellencek ya da kaybedilen istihdamın yeniden kazanılması sağlanmış olacak.

İstihdam odaklı söz konusu kredi de azami 2 yıla kadar anapara ödemesiz ve 5 yıla kadar vadeli olarak kullandırılabilecek.

Yurt Dışı Müteahhitlik Sektörü İstihdam Odaklı İşletme Kredisi

Yurt dışınd inşaat-taahhüt projesi ihalesi kazanan müteahhit firmalardan, personel istihdamının en az yüzde 75’inin Türkiye’den götürülecek iş gücü ile sağlanacağını taahhüt eden firmalar, bu çerçeve kredi kullanabilecek. Söz konusu firmalar ihtiyaç duydukları kesin ve avans teminat mektuplarını azami binde 5 komisyonla, nakit kredileri ise üstlendikleri işle ilgili avans alamayan firmalara yurt dışında aldıkları ihalenin yüzde 5’ine kadar kullanabilecek.

Yorumlar (0)
25
açık