Bakan Bayraktar’dan Akkuyu NGS açıklaması: 35 milyon ton...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaat sahasında yaptığı açıklamada “Tam kapasite devreye girdiğinde ülkemizin elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu tek başına karşılayacak ve her yıl 35 milyon ton karbon salınımından kaçınmış olacağız” dedi.

EKONOMİ 26.09.2023, 16:29 Şeyda Gül
Bakan Bayraktar’dan Akkuyu NGS açıklaması: 35 milyon ton...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasında incelemelerde bulundu. Santralin son durumuna ilişkin aldığı bilginin ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bakan Bayraktar, “Ülkemizin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS inşaat sahasındaydık. Rosatom Başkanı Aleksey Lihaçev ile çalışmaları yerinde inceleyerek santralin son durumuyla alakalı bilgi aldık” ifadelerini kullandı.

Her yıl 35 milyon ton karbon salınımından kaçınmış olacağız

Türkiye'nin enerji arz güvenliği için stratejik bir adım olduğunu ifade eden Bakan Bayraktar, “Akkuyu NGS, tam kapasite devreye girdiğinde ülkemizin elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu tek başına karşılayacak. Böylelikle her yıl 35 milyon ton karbon salınımından kaçınmış olacağız” dedi.

Yorumlar (0)