Akaryakıtta tek fiyat 15 Mayıs’ta pompaya yansıyacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından alınan karara ilişkin konuşan PÜİS Kayseri Bölge Başkanı İbrahim Polat, benzin ve mazotta katkılı yakıt olarak geçen ürünlerin tek fiyat üzerinden satılacağını ve bu durumun vatandaşa yarayacağını söyledi.

EKONOMİ 10.05.2024, 17:17 Şeyda Gül
Akaryakıtta tek fiyat 15 Mayıs’ta pompaya yansıyacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) akaryakıt fiyatlarıyla ilgili aldığı yeni karar geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Aynı tür akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanmayacağı belirtilen kararda, 15 Mayıs'ta hayata geçecek olan uygulama vatandaşın lehine olacağı düşünülüyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Kayseri Bölge Başkanı İbrahim Polat, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Karara herkes uyacak

Alınan kararla katkılı yakıtların tek ürün olarak görüleceğini ve tek fiyat üzerinden satılacağını söyleyen Polat, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) geçtiğimiz günlerde aldığı kurul kararı ile birlikte katkılı yakıtlarla katkısız yakıtların fiyatlarının tek uygulanmasına yönelik bir karar verdiğini hatırlattı. Bu kararla birlikte şu anda sadece mazot ve benzine uygulanacağını kaydeden Polat, esasında ürünün çeşitliliği devam ediyor ama fiyat politikası olarak mazot tek fiyat, sonrasında da benzin tek fiyat olarak uygulama olacağını vurguladı. Uygulamanın 15 Mayıs itibari ile de yürürlüğe gireceğini dile getiren Polat, bu aralarda da benzin, motorin ve LPG’de bir düşüş gerçekleştiğini belirtti. Çünkü döviz kurunda geriye doğru bir etkileşim olduğunu kaydeden Polat, Brent petrol de zirveye çıkmıştı, 92 dolarlar seviyesine gelmişti ama şu anda 87 dolar civarlarında olduğunu söyledi.

Akaryakıt fiyatları düşmeye devam edecek

 Brent petrol ve döviz kurunun etkisi ile birlikte de yakıt fiyatları da bu gidişle düşmeye devam edeceğinin mesajını veren Polat, EPDK’nın kurul kararına etki etmelerinin ya da karışmalarının mümkün olmadığını açıkladı. Çünkü bunun onların kendi içerisinde aldığı bir karar olduğunu anlatan Polat, “Ama aynı zamanda da şu şekilde olmaya başladı. Bu katkılı yakıtların arasında 3-5 kuruş bir fark oluyordu. EPDK bunların hepsini tek ürün olarak gördüğü için yani benzini ve mazotu tek ürün olarak gördüğü için ikisinde de farklı ürünü satabilirsin ama aynı fiyat üzerinden satacaksın diye bir kurul kararı yayınladı. Bize de buna uymak düşer” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşın işine yaradı

Alınan kararın şirketlere değil ama vatandaşa yarayacağını söyleyen Polat, bu kararın akaryakıt satıcılarının, büyük şirketlerin işine esasında yaramadığını belirtti. Çünkü bu katkılı yakıtlarda bir emek olduğunu dile getiren Polat, yani insanların bu yakıtları çıkarabilmek için performans yakıt olarak gördüğü, enjektör, partikül temizleyici için olan bu katkılı yakıtların bir maliyeti olduğunun bilgisini verdi. Bu maliyetlerin esasında sadece o 3-5 kuruşla pompaya yansıtıldığının bilgisini veren Polat,”Çok büyük farklar da yoktu. 5 kuruşu geçen bir fark yoktu. Aynı fiyatı uygulama politikasına gelince kar durumundan biraz daha mahrumiyet olacaktır. Bu durum da vatandaşın işine yaradı ve bu gidişle işlerin açılması ve döviz kuru ve brent petrolün gerilemesi ile fiyatlar bir düşüşe geçti” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)