Çocukları down sendromlu doğan aileye 21 milyon lira tazminat

Çocukları down sendromlu olarak dünyaya gelen ailenin, gebelik sürecinde talep ettikleri testleri yapmadıkları gerekçesiyle hastaneye açtıkları davada mahkeme aileye 21 milyon tazminat ödenmesine hükmetti.

GÜNDEM 10.05.2024, 17:21 Buse Önder
Çocukları down sendromlu doğan aileye 21 milyon lira tazminat

İzmit'te yaşayan 44 yaşındaki Faruk ve 40 yaşındaki Serpil Güral çifti, ikinci çocuklarını beklediklerini öğrenince, muayene ve rutin kontroller için kent merkezindeki özel bir hastaneyi tercih etti. Çift, anne adayının gebelik sürecinde yaşadığı bazı sağlık sorunları nedeniyle bebeğin doğum kusurları açısından risk altında olup olmadığını belirlemek için gerekli testlerin yapılmasını istedi.

Ancak bebeğin sağlık durumunun iyi olduğunu savunan doktor, çiftin talebini yerine getirmedi.

Doğumun ardından hastalık ortaya çıktı

Gebeliğin 8. ayında rutin kontrol için hastaneye giden Serpil Güral, bebeğin ölüm tehlikesi olduğu gerekçesiyle acil olarak doğuma alındı. Doğumun ardından yapılan testlerde bebeğin down sendromlu olduğu belirlendi.

Güral çifti, tıbbi ihmaller sonucu yaşadıkları mağduriyet nedeniyle hastane ve doktor hakkında maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Mahkeme 21 milyon tazminata hükmetti

Kocaeli 1. Tüketici Mahkemesi'nde görülen davanın 22. duruşmasında, tarafların avukatları hazır bulundu.

Ailenin avukatı Feride Külcü, davayı kabul etmelerini istedi. Davalı tarafın avukatları ise davayı reddetmelerini talep etti.

Baba doğum sürecini anlattı

Mahkeme, davalılar tarafından Serpil Güral'a ödenmek üzere, dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte 21 milyon 89 bin 691 lira maddi, 200 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

İkinci çocuklarının beklemedikleri bir anda doğum kusurları riskiyle karşı karşıya kaldıklarını öne süren Faruk Güral, eşinin gebeliğinin 8. ayında yaşanan acil doğum sürecini anlattı. Güral, 8 yıl evliliklerinin ardından tüp bebek yöntemiyle ilk çocuklarını sahip olduklarını, üç yıl sonra ise eşinin doğal yollarla ikinci kez hamile kaldığını belirtti.

Maddi durumları iyi olmasa da özel bir hastaneye başvurduklarını dile getiren Güral, gebeliğin ilerleyen aylarında eşinin yaşadığı mide bulantısı ve bebeğin hareket etmemesi gibi şikayetlerle doktora gittiklerini açıkladı.

‘Siz bana güvenmiyor musunuz’ dedi

Doktorun, yapılan ilk taramanın ardından bebeğin sağlık durumunun iyi olduğunu belirttiğini aktaran Güral, ancak diğer gerekli tahlillerin yapılmadığını, doktorun kendi uzmanlığına güvenerek bu testleri yapmayı reddettiğini ifade etti. Güral, "Doktorumuz 'Bana güvenmiyor musunuz? Ben size ne söylüyorsam odur. Bebek gayet sağlıklı' dedi.

Biz 'Sorunlar yaşıyoruz, problem olmaz mı?' dediğimizde 'Ben bu işin uzmanıyım, bana güvenmeniz gerekiyor' diyerek istemiş olmamıza rağmen testlerimizi yapmadı" şeklinde konuştu.

Gebeliğin 8. ayında kontrol için gittiğimizde acil doğuma alması gerektiğini söylediklerini belirten Güral, “Oğlum doğduktan sonra down sendromlu olduğunu öğrendik" ifadelerini kullandı.

‘Çocuğumun eğitimi için aldığım tazminatı harcayacağım’

Faruk Güral, ilk kez down sendromlu bir çocukla karşı karşıya kaldığı için özel bir araştırma yaptığını belirterek, "Psikolojik ve maddi açıdan nasıl başa çıkacağımızı düşündük. Maalesef her şeyin maddiyatla ilgili olduğunu gördük. Bu yüzden çocuğumu en iyi şekilde yetiştirebilmek için dava açmaya karar verdim. 8 yılın sonunda, dava lehimize sonuçlandı. Miktarı biz belirlemedik. Maddiyat bizim için asla önemli değildi. Avukatımız, lehimize sonuçlanması için 21 milyon lira talep etti. Tazminatı çocuğumun eğitimi için harcayacağım için çok mutluyum" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)