Cevdet Yılmaz: İstihdam dostu politikalar izleyeceğiz

Gençlerde işsizlik oranının yüzde 15,1 ile yaklaşık 12 yılın en düşük seviyesine indiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde özellikle genç ve kadınlar için iş gücü potansiyelini harekete geçirecek istihdam dostu politikalar izlemeye devam edeceğiz” dedi.

EKONOMİ 10.05.2024, 16:51 11.05.2024, 17:16 Şeyda Gül
Cevdet Yılmaz: İstihdam dostu politikalar izleyeceğiz

Mart ayı iş gücü istatistiklerini değerlendiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, önemli değerlendirmelerde bulundu. Programın çalışmaya, ekonominin istihdam üretmeye devam ettiğini vurgulayan Yılmaz, mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre 2024 Mart ayı işsizlik verisinin yüzde 8,6 oranıyla azalmaya devam ettiğini dile getirdi.

Gençlerde işsizlik oranı 12 yılın en düşük seviyesine indi

Bir önceki aya ve Orta Vadeli Program (OVP) beklentilerine göre iyi performans gösteren işsizlik oranının, geçen yılın mart ayına göre 1,4 puan azaldığına işaret eden Yılmaz, gençlerde işsizlik oranının yüzde 15,1 seviyesiyle yaklaşık 12 yılın en düşük seviyesine indiğini vurguladı. Mart ayında istihdamın 32,5 milyonu aşarken yüzde 49,5’e ulaşan istihdam oranının da artmaya devam ettiğini aktaran Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde ekonomik istikrarı devam ettiren politikaların yanı sıra özellikle genç ve kadınlar başta olmak üzere iş gücü potansiyelini harekete geçirecek istihdam dostu politikalar izlemeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)