YÖK fakülte barajlarını yükseltti!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre hukuk fakültelerine giriş için 190 bin olan başarı sırası şartının 125 bin olarak değiştirildiğini bildirdi. 

EĞİTİM 12.10.2019, 09:13 12.10.2019, 09:24
YÖK fakülte barajlarını yükseltti!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, başarı sırası şartını yeniden gözden geçirdiklerini belirterek, alınan yeni kararı ve gerekçesini şöyle anlattı:

"Hukuk fakültelerine kabul edilen öğrencilerin başarı sıralarına bakıldığında, devlet üniversitelerinde en düşük başarı sırası 59 bin iken, vakıf üniversiteleri ve KKTC'deki üniversitelerde en düşük başarı sırasının 190 bin olduğunu görüyoruz. Buradaki makas çok açık. Sınıflarda verilen eğitimi öğrenci açısından zedeleyebilecek, eğitim öğretimin niteliğini aksatabilecek kadar geniş bir makas aralığı var.

YÖK Genel Kurulunca, bu durum yeniden değerlendirildi ve hukuk fakülteleri için 190 bin olan başarı sırası şartının 125 bin olarak yenilenmesine karar verildi. İlk yıldan itibaren hukuk fakültelerine alımlar bu şarta göre yapılacak."

"Çok olumlu neticeler üretilecek"

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) hukuk fakültesi mezunlarının meslek icrasına yönelik bir sınavın olmasına ilişkin kanun tasarısının da görüşüldüğünü kaydeden Saraç, bu teklifin de ilk olarak yaklaşık 5 sene kadar önce YÖK tarafından önerildiğini ve bu konuda Bakanlar Kurulunda da bir sunum yaptığını söyledi.

Saraç, YÖK'ün hukuk fakülteleri için aldığı karar ve TBMM'de görüşülen yasaya ilişkin, şunları söyledi:

"Yasalaştığı takdirde hukuk fakültelerindeki eğitimin niteliğine de doğrudan etki edecek çıktı esaslı bu iyileştirici düzenleme, girdi esaslı iyileştirici düzenlememiz ile birleştiğinde sonuç üretmeye başlayacak. Bizim de hedeflediğimiz husus, girdi esaslı iyileştirici düzenlemeler ile süreç odaklı ve çıktı odaklı düzenlemeleri birbiriyle uyumlu halde çalıştırmak. Çıktı esaslı 'meslek icra sınavı' ile girdi esaslı 'başarı sırasının iyileştirilmesi' birbiriyle uyumlu olarak çalışacak. Böylece çok olumlu neticeler üretilecek."

Abbas Güçlü, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, fakülte barajlarının yükseltilmesine ilişkin, şunları kaydetti:

"YÖK fakülte barajlarını yükseltti! Hukuk için 190 bin olan başarı sırası şartı, 125 bin olarak belirlendi.Diş 80 bin,Eczacılık da 100 bin oldu! İsteyen vakıf üniversitesi,başarı sırasını daha da yukarı çekebilecek!Ve, bakalım çekecek mi?Kalite mi yoksa ticaret mi?Ortaya çıkacak!"


 

Yorumlar (0)
20
açık