Okul kantinlerinde yeni dönem!

Logosuz ürünler, yeni eğitim öğretim sezonunda okul kantininde yer almayacak.

EĞİTİM 16.10.2019, 21:51 16.10.2019, 22:53
Okul kantinlerinde yeni dönem!

Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda Mühendisi Hanife Ayan, yeni eğitim öğretim sezonunda logosuz ürünlerin okul kantininde yer almayacağını belirtti.

Ayan ise "Okul Gıdası Logosu" tebliğinin 20 Haziran 2019 tarihinde yayımlandığını, önümüzdeki eğitim öğretim sezonunda yürürlüğe gireceğini aktardı.

Söz konusu gıdalara bir logo zorunluluğunun başlatılacağını duyuran Ayan, "Yeni eğitim öğretim sezonunda logosuz ürünler okul kantininde bulunmayacak." diye konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır ise, Dünya Gıda Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyada halen 820 milyondan fazla insanın açlık çektiğini, 53 ülkede 113 milyon kişinin akut açlık yaşadığını, 42 ülkede ise 143 milyon kişinin akut açlıkla karşı karşıya kalabilecek durumda olduğunu aktardı.

Dünya genelinde yaklaşık 2 milyar insanın gıda güvensizliği içinde yaşadığına işaret eden Satır, "Besleyici ve yeterli gıdaya düzenli erişim sağlanamaması bu insanların kötü beslenme ve sağlıklarının bozulma riskini artırmaktadır. Fazla kiloluluk ve obezite eğilimleri ise özellikle okul çağındaki çocuk ve yetişkinler arasında yükselmeye devam etmesi bizler için bir diğer endişe kaynağıdır." ddye konuştu.

Mihrimah Satır: "Avrupa'da obezite sıklığı en yüksek ülke Türkiye"

Dünya genelinde her bir dakikada 3 çocuğun açlıktan öldüğünü dile getiren Satır, "Gıda Bankacılığı uygulamasıyla hem israfın önüne geçilmekte hem de sosyal sorumluluk bilinciyle ihtiyaç sahibi insanlara yardım edilmektedir. 27'nci yasama döneminde ise sağlıksız beslenme ile mücadele amacıyla küresel anlamda günümüzün en büyük problemlerinden birini oluşturan obezite sorununu ele almaktayız. Obezite, dünyada 4 milyon insanın ölümüne yol açmakta ve tüm yaş grubundaki insanlarda hastalık riskini artırmaktadır. Fazla kiloluluk ve obezite eğilimlerinin, özellikle okul çağındaki çocuk ve yetişkinler arasında yükselmeye devam etmesi bizler için diğer bir endişe kaynağıdır. Türkiye yüzde 32'lik oran ile Avrupa ülkeleri arasında obezite sıklığı en yüksek ülke olarak belirlenmiştir." ifadelerini kullandı.

Satır, "Günümüzde 850 milyondan fazla insan açlıkla mücadele ederken her yıl 3,4 milyon kişinin fazla kilo ve obezite nedeniyle hayatını kaybettiğini vurgulayan Satır, "Dünya Gıda Günü vesilesiyle belirtmek gerekirse açlık, israf ve sağlıksız beslenme ile mücadele amacıyla yürütülen çalışmaların takipçisi ve destekçisi olmaktan gurur duyuyoruz. Devletimizce yapılacak düzenlemeler ile toplumumuzu ve geleceğimizi bu salgın hastalıktan korumak için ciddi bir yol katedebileceğimizi görmekteyiz." diye konuştu.

Yorumlar (0)
30
parçalı bulutlu