Bakan Selçuk'tan kritik LGS açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Liseye Geçiş Sınavı (LGS) kapsamındaki merkezi sınav, sadece birinci dönem müfredatından yapılacak." dedi.

EĞİTİM 26.03.2020, 16:25 26.03.2020, 17:22
Bakan Selçuk'tan kritik LGS açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liseye Geçiş Sınavının (LGS) müfredatına ilişkin açıklamada bulundu. 

Bakan Selçuk, "Liseye Geçiş Sınavı (LGS) kapsamındaki merkezi sınav, sadece birinci dönem müfredatından yapılacak." ifadesini kullandı. 

Selçuk, "Yüz yüze eğitimi yapılmayan konulardan LGS'de soru sorulmayacağını daha önce açıklamıştım. İkinci dönemde malumunuz bir ay kadar bir süre yüz yüze eğitim imkanı oldu. Ancak şubat ayında Elazığ ve Malatya depremlerinde de o bölgedeki öğrencilerimiz okullara gidemediler. İkinci dönem derslerinin telafisi için gerekli sürenin LGS sınav takviminde uzun gecikmelere yol açabileceği değerlendirildi." dedi. 

LGS ertelenecek mi?

LGS'nin ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin Selçuk, "Salgın dolayısıyla zor günler geçiren öğrencilerimizin kaygılarını daha da artırmak istemiyoruz ve sınava hazırlanmak için yeterli zaman tanımak istiyoruz. Şu anki veriler ışığında, 7 Haziran 2020'de yapılacak LGS'yi ertelememizi gerektiren bir durum yok. Ancak, koronavirüs salgınının seyrine bağlı olarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun tavsiyelerini takip edeceğiz. Gerekirse önümüzdeki haftalarda durumu bir daha değerlendiririz. Ancak şu an için sınav tarihinde bir değişiklik gündemimizde yok. Özetle, öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla bir yandan uzaktan eğitim derslerini takip etsinler, bir yandan da şimdiye kadar gördükleri konuları tekrar etsinler. LGS kapsamındaki merkezi sınav, sadece birinci dönem müfredatından yapılacak." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu