Taht, Selman'ın gözünü kararttı!

Kasım ayında tahta oturmak isteyen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın adeta gözü karardı. Selman, “Biat Konseyi” üyesi bir prensi daha tutukladı.

DÜNYA 12.03.2020, 08:29
Taht, Selman'ın gözünü kararttı!

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, kralı belirleyen konseye gözdağı vermek için konsey üyesi prensleri bile tutuklatmaya başladı. Tutuklanan prens, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın kuzeni (amcaoğlu) Saad Al Suud.

Sözde "Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a darbe planlandığı" suçlamasıyla Biat Konseyi içinden bir prensin daha tutuklandığı bildirildi.

İngiltere merkezli MEE (Middle East Eye) haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni David Hearst imzalı habere göre, Suudi Arabistan’da son dönemde hanedan içinden tutuklanan prenslere bir yenisi eklendi. Habere göre bu kez, Suudi Arabistan’da tahta geçecek veliaht prensi belirlemekle görevli Biat Konseyi üyelerinden Muhammed bin Saad Al Suud, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın emriyle tutuklandı. Bin Saad’ın Kral Selman’ın kardeşinin oğlu, dolayısıyla Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın amca çocuğu olduğu belirtildi. Suudi Arabistan yönetiminden ülkede yaşanan tutuklanmalara ilişkin henüz bir yalanlama ya da resmî açıklama yapılmadı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın dize getirmediği hiçbir kişi ya da kurum kalmadığı ifade ediliyor.

Kral'ın sağlık durumu hiç iyi değil!

Kral Selman’ın sağlık durumunun giderek kötüleştiği ve demans yaşadığı vurgulanan haberde, Kral’ın tahtan çekilerek yerini, oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a bırakması durumunda Biat (Sadakat) Konseyinin bu geçişi onaylamasının gerektiği, bu sebeple Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın “Konseyi dize getirmeye çalıştığı” iddia edildi. Kraliyet ailesine yakın bir kaynak ise şu iddiada bulundu:

“Kral Selman’ın çevresinde olan bitene ilişkin farkındalığının kalmadığını, aynı cümleleri tekrar ettiğini, söylediklerini veya çevresinde söylenenleri unuttuğunu yakınındakiler de biliyor.”

Biat Konseyi içinden tutuklu prens sayısı 4'e yükseldi

MEE (Middle East Eye) haber sitesinin haberinde, Biat Konseyi içinden tutuklananların sayısının 4’e yükseldiği bilgisi paylaşıldı. Son dalgada Muhammed bin Saad, bir önceki dalgada Muhammed bin Nayif, Kral Selman’ın kardeşi Ahmed bin Abdulaziz (Prens Ahmed) ve daha önce de Miteb bin Abdullah’ın tutuklanması, Muhammed bin Selman’ın Konseye ilişkin planlarının göstergesi olarak yorumlanıyor. MEE (Middle East Eye) haber sitesinin daha önce, Muhammed Bin Selman’ın, kasım ayında Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yapacağı G20 Zirvesi öncesinde tahta geçmeye hazırlandığını ileri sürmüştü.

"Darbe girişimi" yalanıyla bertaraf ediyor

Bölgesel ve uluslararası basın, hafta sonunda Suud hanedanı içindeki önde gelen bazı prenslerin tutuklandığına ilişkin haberler yayınlamıştı. Bazı kaynaklar, Prens Ahmed’in tutuklanmasının ardından Kraliyet ailesinden en az 20 kişinin daha Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a ‘’darbe girişiminde’’ bulunduğu suçlamasıyla tutuklandığını ileri sürmüştü. Kaynaklar, herhangi bir darbe hazırlığının olmadığını, kimsenin bunu aklından geçirme cesaretine bile sahip olmadığını belirtiyor. Kaynaklara göre Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman sadece işini sağlama almaya çalışıyor.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu