Rusya: Hafter ateşkesi imzalamadı!

Libya'nın doğusunu kontrolü altında tutan General Halife Hafter, ateşkes metnini imzalamadan Moskova'dan ayrıldı. 

DÜNYA 14.01.2020, 09:48 14.01.2020, 10:17
Rusya: Hafter ateşkesi imzalamadı!

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Libya'nın doğusunu kontrolü altında tutan General Halife Hafter'in ateşkes metnini imzalamadan başkent Moskova'dan ayrıldığını duyurdu.

Bakanlık, Libya'da taraflar arasında anlaşma sağlanması amacıyla çalışmalara devam edileceğini bildirdi. 

İki liderden çağrı gelmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Libya'daki tüm taraflara ateşkes çağrısında bulunmuştu.

TürkAkım projesinin açılışı kapsamında bir araya gelen iki lider, ortak bir açıklama yayınlamıştı.

Açıklamada, Libya ile ilgili şu ifadelere yer verilmişti:

"Mevcut kritik şartlar altında ve ilgili BMGK Kararlarının ortaya koyduğu amaçlar ışığında inisiyatif almaya karar verdik. Bu çerçevede, arabulucular olarak, Libya’daki tüm taraflara çatışmaları 12 Ocak günü saat 00.00 itibarıyla durdurmak, sahada istikrarın sağlanması ve Trablus ile diğer şehirlerde günlük hayatın normalleştirilmesi için gereken önlemlerle desteklenen sürdürülebilir bir ateşkes ilan etmek, Libya halkının acılarına son vermek ve ülkeye barış ve refahı yeniden getirmek için derhal bir müzakere masasının etrafında bir araya gelme çağrısında bulunuyoruz. Libyalıların, istisnasız bütün vatandaşlarının çıkarlarını hesaba katan ulusal çapta bir diyalog çerçevesinde, vatanlarının geleceğine bağımsız bir şekilde karar verebileceklerine dair inancımız tamdır."

Hafter olumlu yanıt vermişti

General Halife Hafter'e bağlı güçler, 12 Ocak günü başlayacak ortak ateşkes çağrısına olumlu yanıt vermişti. 

Hafter'e bağlı güçlerin Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Libya'nın batısındaki operasyonlarına ilişkin ateşkes çağrısını kabul ettiklerini fakat karşı tarafın ateşkesi ihlal etmesi durumunda şiddetle karşılık vereceklerini belirtmişti.

Böylece söz konusu ateşkes yürürlüğe girmişti.

Sarrac imzalamış, Hafter süre istemişti 

Dün Rusya'nın başkenti Moskova'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus mevkidaşları ile bir araya gelmişti. Toplantıda, Libya'da süresiz ateşkes için taslak metinde uzlaşma sağlanmıştı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada,  Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Mustafa El Sarrac tarafının taslağı imzaladığı, General Halife Hafter tarafının da metni incelemek üzere bu sabaha kadar süre istediği bildirilmişti. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hafter tarafının ateşkes metnine olumlu yaklaştığını ifade etmişti. 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu