Rusya dosyasını kapattı ve istifa etti!

ABD'de Özel Yetkili Savcı Robert Mueller, Rusya soruşturması dosyasını resmen kapattığını ve Adalet Bakanlığındaki görevinden ayrıldığını duyurdu.

Rusya dosyasını kapattı ve istifa etti!

ABD'de 2 yıldan fazla gündemde kalan ve son raporu mart ayında açıklanan Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Mueller, canlı yayında açıklamalar yaptı.

Rusya soruşturmasını yürüten Mueller, "Özel Yetkili Savcılık ofisini resmen kapatıyorum ve aynı şekilde Adalet Bakanlığındaki görevimden istifa ederek özel hayata dönüyorum." açıklamasını yaptı. 

"RUSYA'NIN MÜDAHALESİ BİZİ ENDİŞELENDİRMELİDİR"

Rusya'nın siber saldırılar gerçeklerştirdiğini aktaran Mueller, Hillary Clinton'ın seçim kampanya ekibinin kullandığı bazı bilgisayarların hacklendiğini ve bu bilgilerin siyasi emellerle kullanılmak istendiğini kaydetti.

"Rusya bizim seçimlerimize müdahale etmeye çalıştı ve bu durum tüm Amerikalıları endişelendirmelidir." diyen Mueller, "Eğer Başkanın açıkça bir suç işlemediği konusunda emin olmuş olsaydık bunu bu şekilde söylerdik. Fakat Başkanın bir suç işleyip işlemediği konusunda bir tespit yapmadık. Halen görevi başındayken bir Başkan federal bir suçla suçlanamaz, bu anayasaya aykırıdır." ifadelerini kullandı.

TRUMP'TAN İSTİFAYA İLK YORUM

İstifaya ilişkin görüşlerini aktaran Donald Trump, "Mueller raporundan bu yana hiçbir şey değişmedi. Yetersiz delil vardı, dolayısıyla bizim ülkemizde (bu durumdaki) herhangi bir kişi masumdur. Dosya kapanmıştır. Teşekkürler." dedi.

SORUŞTURMA 22 AY SÜRDÜ

Mueller, 22 ay süren raporu 22 Mart'ta Adalet Bakanlığına sunmuştu.

Raporda, Trump'ın Rusya ile gizli bir iş birliği yaptığını kanıtlayan bir sonuca ulaşılamadığını kaydedilmişti.

Trump, raporun sonucunda tamamen aklandığını savunurken, Demokratlar ise Trump'ın "adaleti engellemeye çalıştığını" öne sürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2019, 21:46

Hakan Öksüz

Hakan Öksüz 1992 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. İlköğrenimini ve ortaöğrenimini Trabzon’da yaptı. Gazi Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünden 2014 yılında mezun oldu. Anadolu Ajansında muhabir olarak çalıştı. Daha sonra bir internet haber portalında editör olarak görev aldı. Öksüz, 2018 yılından bu yana Habernediyor.com’da editör olarak görev yapıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER