Putin'den övgüler: Delikanlı gibi...

Putin, TürkAkım projesinde Türkiye ile Rusya arasındaki başarılı iş birliğinin altını çizerek, Erdoğan için 'delikanlı gibi' ifadesini kullandı.

DÜNYA 08.06.2019, 09:49 Oğuzhan Sabuncu
Putin'den övgüler: Delikanlı gibi...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF) yaptığı konuşmada, küresel ekonomik gelişmelere ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bulgaristan'dan geçmesi planlanan Güney Akım doğal gaz projesinin, Avrupa'nın baskısı nedeniyle iptal edildiğini hatırlatan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Projenin iptal edilmesi nedeniyle Bulgaristan 3 milyar dolarlık yatırım ve binlerce kişilik istihdam kaybına uğradı. Bu, herkes için üzücü bir durumdu." şeklinde konuştu.

Avrupa'da bazı ülkelerin kendi başlarına karar veremediklerine dikkati çeken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Bazı ülkelerin bağımsızlıkları kısıtlanıyor. Şimdi ise TürkAkım projesiyle Avrupa'ya doğal gaz sevkiyat yolları çeşitlenecek." dedi.

TürkAkım projesinde Türkiye ile Rusya arasındaki başarılı iş birliğine vurgu yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biliyorsunuz Kuzey Akım projesiyle kaç yıldır uğraşıyoruz? Güney Akım zaten iptal edilmek zorunda kalmıştı. Türkiye ile TürkAkım'ın inşası konusunda anlaştık ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi iradesi ve 'delikanlı gibi' ülkesinin bağımsızlığını gözetmesi sayesinde proje çok hızlı bir şekilde bitme aşamasına ulaştı. Önümüzdeki aylarda ise proje faaliyete geçecek. Avrupalı dostlarımız isterlerse şimdi doğal gazı başka bir rotadan alabilecekler."

Amerika'nın, Çinli Huawei şirketini Batılı ülkelerde engellemeye ve Rusya'nın Kuzey Akım 2 projesini durdurmaya çalışmasını ise "ekonomik yağma" olarak nitelendiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Bu sonsuz çatışmalara giden bir yoldur. Amerika'nın siyaseti artık bir parodiye dönüştü." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
-1°
parçalı bulutlu