Katar'dan İsrail'e kınama!

Katar'dan İsrail'in "Mescid-i Aksa'daki statükonun değiştirilmesi çağrısı"na kınama.

DÜNYA 14.08.2019, 23:20 Hülya İlgin
Katar'dan İsrail'e kınama!

Ürdün'ün dün nota vermesinden sonra Katar da, İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan'ın Mescid-i Aksa'daki statükonun değiştirilmesine yönelik açıklamalarını kınadı.

Katar resmi haber ajansı QNA'nın haberine göre, Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "İsrailli bakanın (İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan) sorumsuz açıklamalarının, Mescid-i Aksa'nın tarihi ve yasal statükosunun değiştirilmesi için umutsuz bir girişim ve uluslararası hukukun açıkça ihlali" olduğu bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Mescid-i Aksa'da devam eden işgalci İsrail güvenlik güçlerinin saldırılarını durdurmak, yasal ve tarihi durumunu korumak için acilen harekete geçilmesi gerektiği de belirtildi.

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, bir radyo programında dün Yahudilerin de ibadet etmesi için Mescid-i Aksa'daki statükonun değiştirilmesi gerektiğini söylemişti.

Harem-i Şerif'teki statüko, Osmanlı döneminden bu yana "Ürdün İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığı"na bağlı "Kudüs İslami Vakıflar İdaresi"nde olan Mescid-i Aksa'da sadece Müslümanların ibadet etmelerine izin veriyor. 

Her ne kadar Tel Aviv rejimi Harem-i Şerif'teki statükoya saygı duyduğunu iddia etse de Ürdün'e bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi bu iddiayı reddediyor ve İsrail'in yetkilerine müdahale ettiğini vurguluyor.

Kurban Bayramı'nın birinci gününde Mescid-i Aksa'daki Filistinlilere saldırı

Arife ve Kurban Bayramı'nın birinci gününe tekabül eden Teşa BeAv yas ve oruç günü dolayısıyla Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemek üzere daha önce İsrail polisinden izin isteyen fanatik Yahudiler, bayramın birinci günü gruplar halinde Mescid-i Aksa'nın avlusuna girmişti.

Fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskınlarını engellemek isteyen Filistinlilere İsrail polisi Harem-i Şerif içinde müdahale etmiş ve 61 Filistinliyi yaralamıştı. Yaralı Filistinlilerden 15'i hastanelere kaldırılmıştı.

Mescid-i Aksa kime bağlı?

Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflardan "Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığı"na bağlı "Kudüs İslami Vakıflar İdaresi" sorumlu.

Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflar, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre, "Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığı"na bağlı "Kudüs İslami Vakıflar İdaresi"nin himayesinde bulunuyor.

Daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin izni dahilinde Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden Yahudiler, 2003 yılından bu yana Vakıflar İdaresinin egemenliğini ihlal eden İsrail'in tek taraflı kararı çerçevesinde polis eşliğinde Müslümanların kutsal mabedine giriyor.

"Baskın" olarak tanımlanıyor!

İsrail makamlarının bu tek taraflı kararını tanımayan "Kudüs İslami Vakıflar İdaresi", Müslümanların egemenliğini ihlal edici bu tür girişleri "baskın" olarak tanımlıyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor.

Yahudilerin "Süleyman Mabedi" kazısı

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında sözde "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Yorumlar (0)
hafif yağmur