Japonya'daki tayfunda ölü sayısı 40’a yükseldi

Japonya’yı vuran Hagibis Tayfunu’nda yaşamını yitirenlerin sayısı 40’a yükseldi.

DÜNYA 14.10.2019, 10:00
Japonya'daki tayfunda ölü sayısı 40’a yükseldi

Hafta sonu Japonya'yı vuran ve son yılların en şiddetli tayfunlarından biri olarak gösterilen Hagibis Tayfunu’nun yaraları sarılmaya çalışılırken, felaketin bilançosu da netleşmeye başladı.

Şiddetli yağışların sebep olduğu su baskınları, heyelanlar ve fırtına sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısının 40’a çıktığı bildirildi. 17 kişinin kayıp olarak kayıtlara geçtiğini ifade eden yetkililer, arama çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Tayfun sırasında yaralananların sayısı 189’a çıkarken sel sularının tamamen çekilmesiyle ölü ve yaralı sayısının artabileceği belirtildi.

İki günde 5 aylık yağış

Japonya Meteoroloji Ajansı, Nagano, Fukushima, Niigata ve Iwata eyaletleri başta olmak üzere bazı kesimlerin, yıllık yağış oranının yüzde 40’ını yalnızca iki günde aldığını açıkladı. Aşırı yağış sebebiyle Tokyo’nun kuzeybatısındaki Nagano Eyaletindeki Chikuma Nehri dahil 21 akarsu yatağında çökme rapor edildi. Akarsu yakınlarındaki bazı yerleşim yerleri ise çamura gömüldü.

Başbakan Abe açıklama yaptı

Arama kurtarma ve tahliye çalışmalarıyla ilgili konuşan Japonya Başbakanı Şinzo Abe, sele teslim olan bölgelerdeki suların mümkün olan en kısa zamanda tahliye edilmesi için yetkililere tüm gerekli ekipmanlarla birlikte seferberlik çağrısı yaptığını duyurdu. "İnsanları kurtarmak en önemli önceliğimiz" diyen Şinzo Abe, "Polis, itfaiye, Sahil Güvenlik ve Öz Savunma Kuvvetlerinden 110 bini aşkın personel arama kurtarma operasyonlarına katılıyor. Çalışmalar gece boyunca da devam ediyor" dedi.

Yağışlar bitmedi, devamı var!

Arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Meteoroloji Ajansı bugün öğleden sonra Japonya genelinde yoğun yağış beklendiğini açıkladı. Tayfun sırasında birçok nehirde su seviyesinin yükseldiğini ve taşkınlar yaşandığını anımsatan yetkililer, akarsu yakınlarında yaşayan bölge sakinlerini olası yeni su baskınlarına karşı tetikte olmaya çağırdı. Yoğun yağış beklentisi sebebiyle arama kurtarma çalışmalarının yavaşlayabileceği bildirildi.

Yorumlar (0)
13
hafif yağmur