Filistin: Netanyahu ile sıfır ihtimal!

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, ''Netanyahu iktidara tekrar gelirse müzakere olasılığı neredeyse sıfır'' ifadelerini kullandı.

DÜNYA 16.01.2020, 07:52
Filistin: Netanyahu ile sıfır ihtimal!

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, ''Seçimlerden aynı sonuç çıkar ve Binyamin Netanyahu yeniden iktidara gelirse İsrail ile müzakerelere yeniden başlama ihtimali neredeyse sıfır.'' diye konuştu.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezinde, Filistin'in başkanlığını yaptığı gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu G77+Çin Grubu'nun dönem başkanlığını Latin Amerika ülkesi Guyana'ya devrettikten sonra Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını cevapladı.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, İsrail siyasetindeki belirsizliğin ve çıkmazın müzakerelerin yeniden başlamasına etkisini değerlendirerek, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu iktidardayken müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik ''tüm umutları öldürmekle'' suçladı.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki şöyle konuştu:

'Binyamin 'Netanyahu iktidarda olduğu sürece İsrail ve Filistin arasında müzakerelerin yeniden başlamasını umut etmiyoruz. O müzakerelere inanmıyor, statükonun devamına ve daha fazla Filistin toprağının ilhakına inanıyor. Seçimlerden aynı sonuç çıkarsa ve Netanyahu iktidara tekrar gelirse İsrail ile müzakerelere yeniden başlama olasılığı neredeyse sıfır.''

"Onlara (Trump yönetimine) inanmıyorum"

ABD Başkanı Donald Trump'ın ve yönetiminin "İsrail'deki seçimlerin ardından Orta Doğu Barış Planını açıklamasını bekleyip beklemediği" sorusu üzerine ise Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, şu cevabı verdi:

''Bunu defalarca söylediler ve söylediklerini yerine getirmediler. Onlara (Trump yönetimi) inanmıyorum. Siz de aynı sözü defalarca duydunuz bu sefer niçin inanasınız ki? Şimdi farklı olan ne? Ortada bir planın olduğundan şüpheliyim.''

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, New York ziyareti sırasında herhangi bir Amerikalı yetkiliyle görüşüp görüşmediği sorusuna da ''hayır'' cevabını verdi. 

Yorumlar (0)
17
az bulutlu