FBI'dan Suudi Arabistan'a büyük suçlama!

FBI tarafından hazırlanan raporda Suudi Arabistan, ABD’de suç işleyen vatandaşlarını kaçırmakla suçlanıyor.

DÜNYA 18.01.2020, 07:22 18.01.2020, 09:35
FBI'dan Suudi Arabistan'a büyük suçlama!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından hazırlanan raporda, Suudi Arabistan hükümetinin ülkesinin imajını korumak için, Amerika Birleşik Devletleri’nde ağır suçlara karışan vatandaşlarını yargıdan kaçırdığı vurguladı.

Suudi Arabistan’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki faaliyetlerine ilişkin Kongre tarafından talep edilen 29 Ağustos 2019 tarihli raporda, “Amerika'da ağır suça karışmış Suudi Arabistan vatandaşları, neredeyse mutlak surette Riyad tarafından ABD’den kaçırılıyor.” denildi.

Suudi hükümetin, krallığın “ayıbını örtmek” amacıyla böyle bir yönteme başvurduğu belirtilen FBI (Federal Soruşturma Bürosu) raporunda, “ABD hükümeti Suudi Arabistan ile doğrudan bu konuyu görüşmez ve bu konuda iş birliğini temin etmezse, Suudi yetkililerin yakın zamanda bu faaliyetlerine son verecekleri mümkün görünmüyor.” ifadeleri kullanıldı.

Büyük bir kısmı gizli bırakılan raporun kamuya açık kısmında, Suudi yetkililerin vatandaşlarını nasıl kaçırdığına ilişkin bilgilere yer verilmezken, söz konusu çalışma, Riyad’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde giriştiği bu tür usulsüzlükleri resmi olarak belgelemesi açısından büyük önem taşıyor.

Yorumlar (0)
23
açık