DEAŞ'lı esirler Suriye ordusuna katıldı

İranlı eski diplomat Emir Musevi, bazı DEAŞ'lı esirlerin Suriye ordusuna katıldığını açıkladı. Emir Musevi, Kasım Süleymani hakkında yanlış bilinenleri de açıkladı.

DÜNYA 09.02.2020, 08:58
DEAŞ'lı esirler Suriye ordusuna katıldı

İranlı eski diplomat Emir Musevi, Suriye'deki çatışmalar sırasında esir alınan bazı DEAŞ mensubu esirlerin, "hatalarını anlayınca" Suriye rejimi güçlerinin saflarına katılarak Deyrizor operasyonunda yer aldıklarını belirtti.

İranlı eski diplomat Emir Musevi, Amerika Birleşik Devletleri'nin saldırısında yaşamını yitiren İranlı general Kasım Süleymani'yle ilgili bilinmeyenleri Lübnan'ın el-Meyadin televizyonuna açıkladı.

İranlı eski diplomat Emir Musevi, İran dinî lideri Ayetullah Ali Hamaney'in, Devrim Muhafızları Ordusu ile bölgede İran adına savaşan güçlere, DEAŞ militanı dahi olsalar kendilerine karşı savaşan güçleri öldürmemelerini; bunun yerine esir alarak "ıslah etmelerini" önerdiğini söyledi.

İranlı eski diplomat Emir Musevi, bu tavsiyenin, Suriye'deki bazı DEAŞ'lı esirlerin rejim saflarına katılmalarına vesile olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Suriyeli gençlerden oluşan bazı DEAŞ'lı esirler, hatalarını anlayınca günahlarına kefaret olması için Suriye ordusunun saflarında Deyrizor'un kurtarılmasında yer aldı. Hata yaptıklarını anladıkları için bu noktaya geldiler. (Suriye rejimi) bu güçlerden Suriye topraklarını kurtarmak için istifade etti ve (DEAŞ'lı esirler) diğer tekfirci güçleri yendi."

Kasım Süleymani'yi anlattı

İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin, İran'ın bölgesel konularda sık sık karşı karşıya geldiği Suudi Arabistan hakkında ılımlı görüşlere sahip olduğunu söyleyen İranlı eski diplomat Emir Musevi, "O (Kasım Süleymani) her zaman Suudilere yardımcı olmamız gerektiğini söylerdi. Çünkü Suudilerin hem kendilerine hem de bölgeye zarara sebep olan tehlikeli yanılsamalara sahip olduğunu anlatırdı. (Kasım Süleymani) Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ya da Bahreyn'den gelen güvenlik yetkilileriyle iletişim kurmayı ve onların görüşlerini dinlemeyi severdi." açıklamalarında bulundu.

Diğer taraftan İranlı eski diplomat Emir Musevi, Kasım Süleymani'nin Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü'nün Komutanı olduğu dönem içerisinde Latin Amerika ve iki Avrupa ülkesine önemli ziyaretler gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
20
açık