Avrupa'dan kritik Brexit kararı!

Avrupa Komisyonu, Brexit'in (İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması) ileri bir tarihe ertelenmesi hususunda prensipte uzlaşıya vardı. Brexit için henüz net bir tarih belirlenmedi.

DÜNYA 25.10.2019, 13:55
Avrupa'dan kritik Brexit kararı!

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin Brexit'in ileri bir tarihe ertelenmesi teklifi üzerinde prensipte uzlaşıya vardığını bildirdi.

Brexit için henüz net bir tarih verilmedi.

Brexit süreci

İngiltere, 2016 yılındaki referandumda yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı almıştı.

Fakat eski Başbakan Theresa May'in AB ile vardığı anlaşma, 3 defa oylanmasına karşın parlamentoda kabul görmemişti. Brexit, muhtemel bir anlaşmasız ayrılığı önlemek amacıyla önce 22 Mayıs'a daha sonra da 31 Ekim'e ertelenmişti.
May'in yerine gelen Boris Johnson'ın Brüksel'le yaptığı yeni anlaşmanın oylamasının 31 Ekim gününden önce yapılamaması sebebiyle İngiltere, Avrupa Birliği'nden yeni bir erteleme talep etmek zorunda kalmıştı.

Yeni Brexit anlaşması

Avrupa Birliği (AB)  ile İngiltere, Brexit için yeni bir uzlaşma sağlandığını bildirmişti. Varılan anlaşmada, eski Başbakan Theresa May'in anlaşmasının Avam Kamarasında 3 defa reddedilmesine neden olan "tedbir maddesi" kaldırılmış görünüyor.

Yeni anlaşmaya göre, Brexit'in ardından Kuzey İrlanda bir dizi AB kuralına uymayı sürdürecek. Kuzey İrlanda, İngiltere'nin gümrük sahası içinde kalmaya devam ederse AB'nin ortak pazarına "giriş noktası" niteliğinde olacak. Anlaşma, AB'nin ortak pazarının bütünlüğünü korumaya dönük bir dizi tedbiri de kapsıyor. Kuzey İrlanda'ya İngiltere içinde ayrıcalıklı bir konum tanıyan bu düzenlemenin sürdürülmesi veya sona erdirilmesi de Kuzey İrlanda Bölgesel Parlamentosunun onayına bağlı olacak.

Bölgesel parlamentonun bu konuda 4 senede bir oylama yapması öngörülüyor.

Anlaşma, Avrupa ve İngiliz Parlamentoları tarafından onaylanması durumunda yürürlüğe girecek.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu