ABD'den Türkiye'ye tam destek!

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin İdlib'deki meşru müdafaa hakkına ''tam destek'' verdiğini duyurdu.

DÜNYA 07.02.2020, 08:28 07.02.2020, 08:43
ABD'den Türkiye'ye tam destek!

Amerika Birleşik Devletleri'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Suriye'nin İdlib kentinde acil, kapsamlı ve denetlenebilir bir ateşkesin sağlanması çağrısında bulundu.

BMGK "İdlib" için toplandı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, ''Amerika Birleşik Devletleri, Türk askerlerinin ölümüne sebep olan Beşşar Esed rejiminin Türk gözlem noktalarına haksız saldırılarıları karşısında NATO müttefiki Türkiye'ye meşru müdafaasında tam destek veriyor.'' ifadelerini kullandı.

BMGK (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi), Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib kentinde artan gerilimi ve çatışmaları görüşmek üzere toplandı.

Esed, İran ve Rusya'ya "barbar" nitelemesi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, konseyde yaptığı konuşmada, İdlib kentinde Beşşar Esed rejimi, Hizbullah ve Rusya'nın sürdürdüğü ''barbar, haksız'' askerî saldırıları şiddetle kınadı. 

"Astana sürecine artık inanmıyoruz"

İdlib kentindeki yıkımın boyutuna bakıldığında ne ateşkes ne de siyasi çözüm konusunda Rusya ve Beşşar Esed rejimine güvenilebileceğini ve Astana sürecine artık inanmadıklarını vurgulayan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisine acil kapsamlı ve denetlenebilir bir ateşkesin sağlanması çağrısında bulundu.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Beşşar Esed rejiminin İdlib kentindeki Türk gözlem noktalarına saldırısına ilişkin ise ''Amerika Birleşik Devletleri, Türk askerlerinin ölümüne sebep olan Beşşar Esed rejiminin Türk gözlem noktalarına haksız saldırıları karşısında NATO müttefiki Türkiye'ye meşru müdafaasında tam destek veriyor.'' ifadelerini kullandı.

İdlib şehrinde ''en kötü kabus'' yaşanıyor

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce ise İdlib kentinde uzun süredir ''en kötü kabus''un yaşandığını ifade etti.

İngiltere'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Karen Pierce şunları söyledi:

''Türkiye, İdlib vilayetinde barışçıl bir çözüm bulmak ve milyonlarca Suriyelinin mülteci konumuna düşmesini engellemek için çaba gösterdi fakat Suriyeli makamların mutabakatı görmezden geldiğine şahit oluyoruz. Birçok ateşkes ilan edildikten bir iki gün sonra ihlal edildi. Artan gerginliğin halihazırda 3 buçuk milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'ye etkisinden derin endişe duyuyoruz.''

Rusya temsilcisi, Esed'i savundu!

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise Hayat Tahrir el Şam'ın gerginliği azaltma bölgesi İdlib kentini ele geçirdiğini ve 2019 yılının sonunda 1400'den fazla "terör saldırısı" düzenlediğini söyleyerek, ''Suriye hükümetinin topraklarının kontrolünü yeniden kazanmaya çalıştığını'' savundu. 

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu