ABD'den Orta Doğu'ya asker takviyesi

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, körfezdeki son gelişmeler üzerine Orta Doğu’ya bin asker daha sevk edileceğini duyurdu.

DÜNYA 18.06.2019, 08:15 18.06.2019, 09:49
ABD'den Orta Doğu'ya asker takviyesi

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, körfezde yaşanan son gelişmeler üzerine Orta Doğu'ya bin asker sevk edileceğini duyurdu.  

Shanahan, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM) ek kuvvet talebine karşılık olarak, Genelkurmay ve Beyaz Saray ile danışarak, Orta Doğu'daki hava, deniz ve kara tehditlerine karşı savunma amaçlı yaklaşık bin asker sevk edilmesi yetkisi verdim." ifadelerine yer verdi.

Bölgedeki son saldırılara işaret eden Shanahan, "İran'ın son saldırıları, ABD personeli ve bölgedeki menfaatlerini tehdit eden İran güçleri ve İran destekli grupların düşmanca tavırlarına dair aldığımız istihbaratı doğruluyor." diye konuştu.

"Bugün atılan adım milli menfaatlerimiz içindir"

Shanahan, ABD'nin İran ile bir çatışmaya girme peşinde olmadığını tekrarlayarak, şunları söyledi:

"Bugün atılan adım, bölgede faaliyet gösteren askeri personelimizin güvenlik ve huzuru ve milli menfaatlerimiz içindir. Durumu dikkatle izlemeye devam edeceğiz ve istihbarat ile tehdit durumlarına göre kuvvet durumunu tekrar ayarlayacağız." 

Geçtiğimiz haftalarda da USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Grubu, bir amfibi çıkarma gemisi, dört bombardıman gemisi ve dört Patriot bataryası ABD tarafından bölgeye sevk edilmişti. 

Yorumlar (0)