ABD'de koronavirüs silah satışlarını artırdı

ABD'de her geçen gün daha büyük krize sebep olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını silah satışlarının artmasına sebep oldu.

DÜNYA 18.03.2020, 09:41
ABD'de koronavirüs silah satışlarını artırdı

ABD'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının patlak vermesi sonrasında silah satışlarında da hızlı bir artış dikkat çekti.

Şu ana kadar 267 Covid-19 vakasının görüldüğü ve 3 kişinin hayatını kaybettiği New Jersey eyaletinde bir silah satış mağazasında yönetici olarak çalışan Wayne Vide, son iki üç gündür mağazanın kapısında kuyruk oluştuğunu dile getirdi.

Vide söz konusu durumun normal olmadığını anlatarak, ''Sanırım insanlar şu sıralar belirli hizmetlerin kesileceğinden endişe duyuyor, evlerini ve ailelerini nasıl koruyacakları konusunda korku yaşıyor. Bunun için silah alımına yöneliyorlar. En çok satılan silahlar ev korumaya yönelik olanlar.'' şeklinde konuştu.

Vide, silah stoku yapılmasını engellemek için satışlarda sınırlamaya gittiklerini söyledi.

Yeni tip koronavirüs vakasının 70'e yaklaştığı Virginia eyaletinde de silah satışları büyük oranda yükselerek salgının yoğun görüldüğü bölgelerde silah mağazalarının önünde uzun kuyruklar oluştu. 

Silah Şiddetini Önleme Kampanyası Başkanı Kris Brown, salgın sebebiyle silah satışlarının artışıyla birlikte oluşacak potansiyel tehlikelere işaret ederek, ''Salgın paniği ile yapılan silah alımlarından kaynaklı ölümlerde trajik bir artış yaşanabilir. Silah sahiplerinin yüzde 40'ı, silahlarını evde kilitsiz bir ortamda saklıyor. Bu durum kaza ölümlerine davetiye çıkarıyor" diye konuştu.

Öte yandan, Tüketici İlişkileri (Consumer Affairs) isimli kurumun internet sayfasında yer alan bilgilendirmeye göre internet üzerinden silah satışı yapan Ammo.com sitesinin son 11 gündeki satışlarında yüzde 68'lik artış kaydedildi.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu