ABD, Çin konusunda geri adım attı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s'in ABD'ye yönelik "Çin'e vergi uygulamasının bedelinin ağır olacağı" uyarısı karşılık buldu.

DÜNYA 13.08.2019, 20:27 Hülya İlgin
ABD, Çin konusunda geri adım attı!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi, Çin'e getirdiği yüzde 10'luk ilave gümrük vergisi uygulamasını, bazı bilişim-teknoloji ürünleri için 15 Aralık tarihine kadar ertelediğini duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri ile Çinli yetkililer arasında yapılan son görüşmenin ardından bu kararın alındığı belirtildi.

Yazılı açıklamaya göre Amerika Birleşik Devletleri, 300 milyar dolarlık Çin ürünlerine getirilen ilave yüzde 10'luk gümrük vergisinin uygulanmasını 1 Eylül'den 15 Aralık'a erteledi.

İlave gümrük vergisi 3,5 ay ertelenen ürünlerin başında cep telefonu, laptop ve video oyun konsolu gibi bilişim-teknoloji ürünlerinin geldiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca güvenlik, ulusal güvenlik ve sağlıkla ilgili bazı ürünlerin ise ilave gümrük vergisi listesinden çıkarıldığı ifade edildi.

Trump: Çok olumlu bir görüşme gerçekleştirdik

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, New Jersey'de konuyla ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin'in Amerika Birleşik Devletleri ile bir ticaret anlaşması yapmayı çok istediğini kaydetti.

Çinli yetkililerle yaptıkları son görüşmeye atıf yapan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, şu değerlendirmede bulundu:
"Çok olumlu bir görüşme gerçekleştirdik. Bizden tarım ürünleri alacaklarını söylediler ancak şu ana kadar bu konuda beni hayal kırıklığına uğrattılar. Söylediklerini yapmadılar ya da ertelediler diyelim."

Trump, Hong Kong'u yorumladı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Hong Kong'daki son duruma ilişkin soru üzerine, şu yorumu yaptı:
"Çin çok zor bir durumla karşı karşıya. Bir çözüm yolu bulunacağına inanıyorum. Umarım kimse zarar görmez, kimse ölmez."

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta sonu, ülkesinin Çin ile ticari müzakereleri sürdürdüğünü fakat bir anlaşma yapmak için henüz hazır olmadığını ifade etmişti. Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı ise geçen haftaki açıklamasıyla Çin'i "döviz manipülatörü" olarak ilan etmişti.

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bir yılı aşkın süredir yürüttüğü müzakerelerin 11'incisi mayıs ayının başında ABD'de yapılmıştı. Çin'in başmüzakerecisi Başbakan Yardımcısı Liu Hı, Amerika'daki müzakerelerden eli boş dönmüştü.

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde suçluların Çin'e iadesi tasarısına karşı yürütülen protestolar, Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nda beşinci gününe girerken yolcuların check-in işlemlerinin geçici durdurulduğu duyurulmuştu.

Yorumlar (0)
hafif yağmur