NASA'nın Perseverance gezgini çekti: Umutlandıran keşifler…

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) Perseverance aracından bilim insanları arasındaki heyecan ve merakı artıran keşif. Perseverance aracı Mars yüzeyinde gizemli cisimler keşfetti. Umutlandıran bu cisimler inceleme altına alındı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 08.09.2023, 15:16 09.09.2023, 17:55 Hanife
NASA'nın Perseverance gezgini çekti: Umutlandıran keşifler…

Mars keşif misyonları, kızıl gezegenin yüzeyindeki gelişmeleri izlemeyi sürdürüyor.

Araştırmacılar, Mars'ın yüzeyindeki kurumuş göl yataklarında ve eski nehir yollarında önemli ipuçları buldular ve bulmaya da devam ediyor.

NASA'nın Perseverance gezgininin yeni fotoğraflarına baktığınızda, kızıl gezegende şüpheli bir şeyler olduğunu düşünebilirsiniz.

Bunun sebebi, araba boyutundaki robotun, köpekbalığı yüzgecine ve yengeç pençesine benzeyen iki ayrı kayanın görüntüsünü yakalamasıdır.

Mars'ta İlginç Kaya Görüntüleri

ABD uzay ajansı, bu son keşfi X'te (eski adıyla Twitter ) paylaştı ve fotoğraftaki şekiller için kısa sürede binlerce yorum yağdı.

Yorumlarda kullanıcılar fotoğraflardaki cisimlerin 'yengeç pençesin’ den daha çok bir kahve çekirdeğine veya 'yumurtaları için delik kazan' bir kaplumbağanın kafasına benzediğini söyledi.


Mars'ta bulunan garip kayalar

Peki, aslında bu cisimler ne? Geçen ay çekilen fotoğraflara gelen yorumlara da bakacak olursak aslında yapılan bu benzetmeler ‘pareidolia’ olarak bilinen bir olgunun son örneği. Yani İnsan beyni, gözlerin gördüklerini anlamlandırmak isterken bu durum gerçek olmayan bir anlam yaratıyor.

Pareidolia nedir?

Pareidolia, genellikle rastgele veya anlamsız desenlerde, nesnelerde veya seslerde insanlar veya hayvanlar gibi tanıdık ve anlamlı şekiller veya desenler görmek olarak tanımlanan psikolojik bir fenomendir.

Bu, insanların zihinlerinin düzenli ve tanıdık desenleri algılama eğiliminde olduğu birçok durumda ortaya çıkar. Bu durumla birlikte aşağıdaki durumlar ortaya çıkabiliyor:

  • Bulutlarda yüz veya hayvan şekilleri görmek,
  • Ay veya Mars yüzeyinde yüz şekilleri veya nesneler görmek,
  • Duvarlardaki desenlerde tanıdık nesneler veya yüzler görmek,
  • Rastgele bir müzik parçasında mesajlar veya anlamlar aramak.


Mars'taki Perseverance aracı

Bu Zamana Kadar Mars'ta Bulunan Garip Cisimler

NASA'nın Curiosity gezgini, Mars'ta kemik benzeri garip bir cisim tespit etmişti.

Araba boyutundaki robot tarafından çekilen görüntüler, 154 km uzunluğundaki Gale Krateri'nin tabanında uzanan bir kayadan çivi gibi çıkıntı yapan yapıları gösteriyor.

Bazı uzmanlar, yapıyı bir balık kılçığı ya da köknar ağacının dalına benzeterek, bunun Dünya'da “doğal bir kaya oluşumu olarak ortaya çıkmasının zor olacağını” söylüyor.


Curiosity gezginin kamerasına yansıyan Mars’taki kemik benzeri garip cisim

NASA'nın Dünya'ya gönderdiği aşağıdaki görüntüde ise Mars'ın üzerinde hiçbir benzeri olmayan taş parçası dikkat çekiyor.

Oldukça devasa bir yapıda olan ve siyah-gri karışımı bir renge sahip olan bu cismin uzay boşluğundan kopup gelen bir göktaşı olduğu düşünülüyor.


Mars'taki gizemli kaya

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Mars'ta çektiği bir görüntüde zeminde büyük bir kaşık görünüyor. ( Ya da biz öyle sanıyoruz.)

Kaşık görüntüsü büyük bir heyecana yol açarken, fotoğraflar kızıl gezegende hayat olduğunu gösteren bir ipucu olarak değerlendiriliyor.


Mars'taki kaşığa benzeyen cisim

Curiosity'nin çektiği fotoğraflardan birine yakından bakıldığında daha çok tropikal iklimde yaşamını sürdüren iguana benzeri bir cisim dikkat çekiyor.

Her ne kadar bilim insanları bunların birer kaya parçası olduğunu dile getirse de fotoğrafı görenler NASA'nın kendilerinden gerçekleri gizlediğini düşünüyor.


İguana'ya benzetilen cisim

Yorumlar (0)