İsrail'den "demir kubbe"den sonra "demir ışın"

İsrail "demir ışın"ı tanıttı... İsrail kısa menzilli roketlere karşı geliştirdiği lazer savunma sistemini tanıttı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 09.01.2020, 14:06
İsrail'den "demir kubbe"den sonra "demir ışın"

İsrail Savunma Bakanlığı, kısa menzilli roketleri etkisiz hale getirme amaçlı geliştirme çalışmaları devam eden lazer savunma sistemini tanıttı.

İsrail Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Demir Işın" adı verilen yeni lazer savunma sistemi sayesinde kısa menzilli roket, top mermisi ve anti tank füzelerinin yanı sıra küçük boyutlardaki insansız hava araçlarının etkisiz hale getirileceği bildirildi.

İsrail Savunma Bakanlığı, Demir Işın sisteminin testlerine gelecek aylarda başlanacağını ve yaklaşık 1,5 yıl sonra faaliyete geçmesinin beklendiğini açıkladı.

Mobil olarak taşınabilen lazer sisteminin hava araçlarının yanı sıra tanklara da monte edilebildiği vurgulandı.

Demir Kubbe'den daha az maliyetli

İsrail basınında yer alan bilgilere göre, mevcut "Demir Kubbe" hava savunma sistemiyle atılan her bir roketin etkisiz hale getirilmesi 49 bin dolara (288 bin lira) mal olurken, "Demir Işın" sayesinde bu maliyet 3,5 dolara (20 lira) düşüyor.

Basında ayrıca, Demir Kubbe'nin tamamlayıcısı olacağı vurgulanan lazer savunma sisteminin abluka altındaki Gazze Şeridi'nin yanı sıra ülkenin Lübnan ve Suriye sınırına konuşlandırılmasının amaçlandığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
15
açık