İnternet kullanıcı sayısı şaşırttı!

BOND İnternet Trendleri Raporu'na göre, internet kullanıcılarının sayısı geçen yıl 3,8 milyara ulaştı, bu oran dünya nüfusunun yarısından fazlasına denk geliyor.

İnternet kullanıcı sayısı şaşırttı!

İnternet kullanıcılarının sayısı geçen yıl 3,8 milyara ulaştı, bu dünya nüfusunun yarısından fazlasına denk geliyor.

BOND İnternet Trendleri Raporu'ndan derlenen bilgilere göre, internet kullanıcı sayısı her geçen yıl artmasına rağmen artış hızı yavaşlıyor.

İnternet kullanıcı sayısı, 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 6 artarak 3,8 milyara ulaştı. Böylece dünya nüfusunun yüzde 50'sinden fazlasını oluşturdu. İnternet kullanıcılarının yüzde 53'ü Asya Pasifik'te, yüzde 15'i Avrupa'da, yüzde 13'ü Afrika ve Orta Doğu'da, yüzde 10'u Latin Amerika ve Karayipler'de, yüzde 9'u da Kuzey Amerika'da yer alıyor.

Kullanıcı sayısının yüzde 21'ini Çin, yüzde 12'sini Hindistan ve yüzde 8'ini ABD oluşturuyor. Bu ülkeleri sırasıyla Endonezya, Brezilya, Japonya, Rusya ve Meksika takip ediyor. Türkiye ise listede 15. sırada. 

Sosyal medya kullanımında yavaşlama

Raporda, tüketicilerin, internet kullanımında aşırılığa kaçmaya dair kaygılarının olduğu ve bunu azaltmak için adımlar atmaya başladığı belirtiliyor. ABD'de önde gelen internet platformları tarafından internet kullanımının izlenmesine yardımcı olacak araçlar geliştiriliyor.

Sosyal medya kullanımında güçlü bir büyüme döneminin ardından yavaşlama başladığı tespit edildi. Gizlilik ve sorunlu içerik kaygıları da kullanıcıların davranışlarını etkiliyor. 

Diğer bir yandan internet kullanımı, küresel inovasyon ve rekabet ürünlerin geliştirilmesine olanak sağlıyor.

Şirketlerin başarılı olması ve hızlı büyümesi için dijital verilerin toplanmasının ve bu verilerin analiz edilmesinin önemli olduğu ifade ediliyor. Veriler, işletmelerin tüketicilere kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetleri daha düşük fiyatlı ve daha verimli şekilde sunmasına ve müşteri memnuniyetini artırmalarına katkı sağlıyor. 

Ayrıca çevrimiçi derecelendirme sistemlerinin bulunduğu pazarlarda, tüketicilerin ve işletmelerin doğrudan etkileşimde bulunabilmesi hesap verilebilirliğin artmasına yardımda bulunuyor.

Siber saldırı riski

İnternet bağlantısının yaygınlaşmasıyla dünya genelinde düzenleyiciler bu platformların iyi yönde kullanımını artırmak ve kötü kullanımını en aza indirmenin yollarını arıyor. Aynı zamanda stratejilerin ve yorumların bölgelere göre farklılık gösterdiği gözlemleniyor.

İnternet sistemleri gittikçe daha karmaşık, veri bakımından zengin ve görev açısından kritik hale geldikçe siber saldırı riski de giderek artış gösteriyor. Ülkelerin uluslararası diplomasi ve savunma stratejilerinde artık siber güvenlik ve teknoloji konuları yer alıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 15:55

Banu Fırıncılar

Banu Fırıncılar, 1995 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul ve lise eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih bölümünü kazandı. Üniversite yıllarında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde staj yaptı ve çeşitli internet sitelerinde çevirmen olarak çalıştı. Aynı zamanda Orta Doğu Araştırmaları alanında seminerlere katıldı. Üniversiteden Ocak 2019’da mezun oldu ve şubat ayından beri Habernediyor.com’da editör olarak çalışıyor.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER