İki yıl sinyal alınmayan telefonlar kapatılsın talebi!

MOBİSAD Başkanı, 7 yıl süresince sinyal alınamayan telefonların kapatılma süresinin 2 yıla düşürülmesi gerektiğini ve bu sayede yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi konusunda daha da başarılı olunacağını ifade etti.

BİLİM-TEKNOLOJİ 16.10.2019, 12:00 Burak kaya
İki yıl sinyal alınmayan telefonlar kapatılsın talebi!

Mevcut sistemde 7 yıl süresince kendisinden sinyal alınamayan cihazlar IMEI havuzu üzerinden çıkarılıyordu ve bununla birlikte iletişim kesiliyordu. MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turna bu sürenin 2 yıla indirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Sinyali kesilen cihazların IMEI havuzundan çıkartıldığını ifade eden Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Başkanı Turnacı sürenin düşürülmesi ile birlikte mağduriyetlerin de azalması yönünde olumlu bir adım olacağını savunuyor.

MOBİSAD Başkanı Turnacı: İki yıl sinyal alınmayan telefonlar kapatılsın!

Sürenin iki yıla indirilmesiyle birlikte cihaz sayısında azalma meydana geleceğini ve Türkiye’de bulunan 20 milyonun üzerinde olan ikinci el telefonların satışının gerçekleştirildiğini söyleyen Turnacı;

” Artık IMEI numarası kimliğimiz sıfatında oluyor. Bugün IMEI numarası kullanıldığından dolayı ülkemizde ceza alan vatandaşlarımız var, hatta terör örgütüne üye olmaktan ceza alan vatandaşlarımız bulunuyor. Önce ilgili kurumlar ve sektör temsilcileri olarak öz eleştirimizi yapmamız lazım. Bizim bu konuda bazı kuralları işletebiliyor olmamız lazım.” ifadelerini kullandı.” dedi.

Turnacı aynı zamanda sürenin azaltılmasının mağduriyetleri de düşüreceğini ifade ederek, “En son torba yasayla çıkartılan 7 yıl sinyal almayan cihazların kapatılması, IMEI havuzundan çıkartılması uygulaması, klonlanan cihaz sayısını azaltacaktır. Ama bunun yeterli olmadığını, 7 yılın 2 yıla düşürülmesinin yaşanan mağduriyetleri azaltacağını düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
20
açık