Facebook Zoom’a rakip oluyor

Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle imkanı olan iş yerleri ve şirketler evden çalışmaya geçtiler. Hal böyle olunca videolu konferans özelliği olan uygulamaların kullanımı bir anda arttı. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg de Zoom’a rakip olacak yeni hizmetleri ‘Messenger Rooms’u tanıttı. 

BİLİM-TEKNOLOJİ 27.04.2020, 22:22 27.04.2020, 22:45 Hanife
Facebook Zoom’a rakip oluyor

Koronavirüsün (Kovid-19) pandemiye dönüşmesiyle birlikte dünyanın dört bir yanından insanlar evden çalışmak durumunda kaldılar bunula birlikte dışarı çıkamayan insanlarda sosyalleşme ihtiyaçları doğdu. Buda görüntülü konuşma hizmetlerinin kullanımı bir anda artırdı.

Büyük sanal toplantılar, özelleştirilebilir arka plan gibi eğlenceli eklentileri sayesinde Zoom milyonlarca kullanıcı kazanarak, popüler oldu.

Facebook’un daha önce de büyük rakiplerini alt etmek için, onların özelliklerini taklit ettiği biliniyor. Şimdi de karantina sürecinde çok fazla kullanılan Zoom’u hedef aldı.

Zaman sınırı olmayacak

Teknoloji devinin CEO’su Mark Zuckerberg Messenger uygulamasının ‘Messenger Rooms’ adlı yeni bir video konferans sürümü oluşturduğunu  açıkladı.

Videolu açıklamasında Zuckerberg, yeni hizmetin kullanıcıların zaman sınırı olmaksızın, aynı anda elli kişiyle toplantı yapmasına olanak tanıyacağını söyledi. Zoom’un ücretsiz sürümü 100 kişiye kadar izin veriyor ancak maksimum kırk dakika görüşme yapılabiliyor.

360 derece sanal arka plan

Facebook kullanıcıları, Facebook hesabı olmayanları bile Messenger Rooms’a davet edebilecek. Ayrıca Zuckerberg, Zoom’da olduğu gibi sanal arka planların da kullanılabileceğini belirtti. Facebook’un sanal arka planları 360 dereceyi kapsayacak ve bu deneyimi bir sonraki seviyeye taşıyacak.

Messenger Rooms’a şu anda Messenger uygulaması veya ana Facebook platformu üzerinden erişilebiliyor. Şirketin diğer uygulamaları olan Instagram ve WhatsApp’a da yakın zamanda eklenmesi bekleniyor.

Bu yeni servis, bu hafta bazı ülkelerde kullanılmaya başlanacak ve önümüzdeki haftalarda da dünya çapında genişletilecek.

Whatsapp’a da yeni güncelleme gelecek

Facebook ayrıca, pandemi sırasında kullanımda büyük bir artış gören mevcut video hizmetlerini de genişleteceğini ifade etti. Zuckerberg, uygulamalarında her gün 700 milyondan fazla kişinin video görüşmelerine katıldığını ve son aylarda birçok ülkede kullanımın iki katından fazla arttığını söyledi.

Şirket, mobil mesajlaşma servisi olan WhatsApp’ta aynı anda bir video görüşmesine katılabilecek maksimum kişi sayısını dörtten sekize çıkararak işe başlayacak. Zuckerberg açıklamasında, bu güncellemenin önümüzdeki hafta bağlayacağını da ifade etti.

Ayrıca Zuckerberg, Zoom’un gizlilik ve güvenlik konusundaki süren tartışmalarına karşılık olarak ‘WhatsApp’ın uçtan uca şifreli görüntülü arama hizmeti’ olduğunun altını çizdi.

Yorumlar (0)
15
kapalı