Çinliler elmas tohumundan elmas üretti!

Çinli bilim insanları, doğal elmas parçası kullanarak laboratuvar ortamında yapay elmas geliştirdi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 30.10.2019, 14:50
Çinliler elmas tohumundan elmas üretti!

Çin’de laboratuvar ortamında bir karat büyüklüğünde yapay elmas üretildi.

"China Daily" gazetesinin haberine göre, Çin Bilimleri Akademisi bünyesinde faaliyet gösteren Ningbo Malzeme Teknolojisi ve Mühendisliği Enstitüsü’nden bilim adamları, doğal elmas parçası kullanarak laboratuvar ortamında bir karat büyüklüğünde yapay elmas geliştirdi.

Tohum gibi kullanıldı

Tohumu doğal elmastan temin edilen yapay elmasın, "tohumundan sebze yetiştirir gibi geliştirildiği” ve büyümesi için metan gazı molekülü kullanıldığı belirtildi. Çinli bilim insanları, yapay elmasın geliştirilebilmesi için kullanılan doğal elmas parçasını "tohum" olarak tanımladı.

Çalışmayı yöneten araştırma grubu Başkanı Li Hı, doğal elmas parçasından bir tablet yapıldığını ve karbon atomunu ayırarak tohum elmasın üzerinde biriktirmek için metan moleküllerinden faydalanıldığını söyledi.

Saatte binde 7 milimetre büyüyen yapay elmas, bir haftada bir karatlık elmas boyutunu ulaşırken, yapay elmasın saflık ve sertliğinin doğal elmas ile karşılaştırılabilecek düzeyde olduğu kaydedildi.

Yapay elmasın değeri ne kadar?

Farklı işleme tekniklerinden dolayı, bir karatlık doğal elmasının fiyatın 20 bin yüen (yaklaşık 2 bin 830 dolar) ila 200 bin yüen (28 bin 306 dolar) olurken, aynı boyda yapay elmasın ise 3 bin 300 yüen (470 dolar) tuttuğu ifade edildi.

Sadece süs için mi?

Çinli bilim insanları, yapay olarak üretilen elmasların sadece takı olarak mücevher üretiminde değil, radar, lazer, optik ve çeşitli alanlarda keskinlik gerektiren ekipmanların üretiminde de kullanılabileceğini söyledi.

Yorumlar (0)