Yunanistan üzerinden Türkiye'ye çöl tozu geliyor!

Türkiye'ye Yunanistan üzerinden çöl tozu geliyor. Çöl tozunun hafta sonuna kadar tüm Türkiye'de etkili olacağı bildirildi.

YAŞAM 12.05.2020, 14:03 12.05.2020, 14:06
Yunanistan üzerinden Türkiye'ye çöl tozu geliyor!

Türkiye yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele ederken, bir yandan da çöl tozu felaketi yaşayacak. 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, Türkiye'ye batıdan giren çöl tozunun, hafta sonuna kadar tüm Türkiye'de etkili olacağını duyurdu. 

Prof. Dr. her sene rüzgârla birlikte milyonlarca ton tozun farklı kıtalara hareket ettiğini kaydederek, "Bu doğada var olan düzenin bir sonucu olarak normal bir olaydır." ifadelerini kullandı.

"Çöl tozu, Türkiye'nin güneyinde daha etkili olacak"

Türkiye'nin şu anda Akdeniz üzerinden yüksek basınç etkisi altında olduğunu aktaran Prof. Dr. Toros, şunları söyledi:

"Çöl tozları bahar aylarında Türkiye semalarında çok gözleniyor. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımı'nın atmosferik sayısal model değerlendirmelerine göre, çöl tozu sahradan yola çıkıp İtalya ve Yunanistan üzerinden Türkiye'ye doğru geliyor. Türkiye'ye batıdan giren çöl tozu, hafta sonuna kadar tüm ülkede etkili olacak. Çöl tozu, Türkiye'nin güneyinde daha etkili olacak. Çöl tozu, Akdeniz üzerindeki yüksek basınç alanının etkisiyle Türkiye'ye hem sıcak hava ve hem de bol miktarda toz taşıyacak."

"Atmosfer her zamankinden daha kızıl olacak"

Prof. Dr. Toros, Kuzey Afrika'dan esen rüzgârlarla gelen kum ve tozların yeryüzüne düştüğü zaman bitkilerin temel besin gereksinimlerine katkı sağladığına, ayrıca çöl tozunun deniz ile ormandaki canlı hayatına da olumlu yönde etki ettiğine dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"Çöl tozları radyo iletişim kanallarını, hava ve kara ulaşımını olumsuz etkiler. Ayrıca hava kirliliğinin artmasına neden olur. Çöl tozları atmosferdeki toz zerrecikleri ışığının kırılmasına ve yansıtılmasına sebep olmaktadır. Atmosferde toz fazla olduğunda gün doğumunda veya gün batımında atmosfer her zamankinden daha kızıl olmaktadır. Ayrıca güneş ve ayın etrafında yay veya çember şeklinde hale oluşturarak ayrı bir görsellik katmaktadır. Ayrıca çöl tozları yeryüzüne bazen yağmurla düşebiliyor. Türkiye'de önümüzdeki günlerde yağmur beklenmediğini için çamur yağmuru olma ihtimali yok."

"Risk grubunda bulunanlar tozdan daha fazla etkileniyor"

Çöl tozlarının canlı ve cansız varlıklara yönelik etkilerini ele alan pek çok çalışmanın bulunduğunu aktaran Prof. Dr. Toros, "Ülkemiz insanları sürekli toz altında bulunmadığından, Afrika gibi sürekli tozlu bölgelerde yaşayanlara göre toza karşı daha hassastırlar. Özellikle yaşlılar, çocuklar, solunum yolu ve kalp-damar rahatsızlığı bulunanlar başta olmak üzere, risk grubunda bulunanlar tozdan daha fazla etkilenmektedirler." açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
18
açık