Uzungöl'de yıkım vakti!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Uzungöl’de imar barışına uygun olmayan 118 yapı olduğu ve bunların yıkılacağını söyledi.

YAŞAM 12.07.2019, 19:03 Hakan Öksüz
Uzungöl'de yıkım vakti!

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Uzungöl’e gelen Bakan Kurum, gölün çevresinde gezerek vatandaşlarla sohbet etti.

İlginç taşlar ve ağaç köklerinden yapılan hayvan figürlerinin yer aldığı müzeyi gezen Kurum, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Uzungöl’ün 1983 yılında Milli Park ilan edildiğini belirtti.

Kurum, "Osmanlı'dan bugüne tarihimize, kültürümüze uygun olmayan kaçak yapıların da içinde olduğu bir yapılaşma sürecini hep birlikte izliyoruz. Biliyorsunuz Ayder'imize ilişkin bir kentsel dönüşüm sürecini başlatıyoruz. Şimdi de Uzungöl'ümüzde gerekli incelemeleri yaptık. Aynı Ayder'de olduğu gibi vatandaşlarımızla el birliği içerisinde, onlarla omuz omuza buradaki dönüşümü de gerçekleştireceğiz. İmar barışına başvuran yapılar var. İmar barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapı var. Bu yapılara ilişkin tebligatları yaptık. Süreç içerisinde imar barışına uygun olmayan yapıların yıkımını gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

UZUNGÖL'E İKİ OTOPARK YAPILACAK

"Uzungöl’ün içinde ciddi anlamda trafik problemi var." diyen Kurum, "Bu problemi halledecek bir, belki birden fazla otogarı da bölgeye kazandıracağız. Hem girişinde hem de çıkışında olmak üzere iki otopark öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

Kurum, "Doğal güzellikleri bozan yapıların yıkımına iki ay sonra başlayacağız. Tebligatlar Valiliğimiz kanalıyla vatandaşlarımıza gönderiliyor. Bilhassa gölün çevresindeki yürüme ve bisiklet yollarımız düzenlenecek. Yine burada Hazineye ait arazileri büyükşehir belediyemizle birlikte, üzerindeki yapılar temizlenerek buraya uygun yapılaşma şartları çerçevesinde düzenlemelerimizi yapacağız ve bu söylediğimiz imalatların büyük kısmını da 2020 yılı içerisinde tamamlayıp sezona hazır hale getirmek istiyoruz." dedi.

Yorumlar (0)
açık