Suriyelilere play yasağında yeni gelişme!

Antalya'nın Gazipaşa ilçesi belediye meclisi, Suriyeli sığınmacıların ilçedeki plajlara alınmamasını oy çokluğuyla kabul etmişti. Karar yeniden görüşülmek üzere belediye meclisine iade edildi.

Suriyelilere play yasağında yeni gelişme!

Gazipaşa Kaymakamı Ali Sakar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3621 Sayılı Kıyı Kanunu'nun 5'inci maddesine göre kıyıların, devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğunu söyledi.

"BELEDİYE MECLİSİNİN OYLAMA YETKİSİ YOK"

Kıyıların, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açık olduğunu belirten Sakar, "Bu konuda belediye meclisine yetki verilmediği sürece, belediye meclisinin bu konuyu gündeme alıp, oylama yetkisi bulunmamaktadır. Böyle bir karar Anayasa, kanun ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğundan, alınmış olsa bile yok hükmünde olacak ve uygulama hükmü bulunmayacaktır. Zaten belediye başkanı da konunun hukuka aykırı olmasından bahisle kararı veto edip, yeniden görüşülmek üzere belediye meclisine iade etmiştir." açıklamasını yaptı.

"KİŞİNİN ETNİK KÖKENİ ÖNEMLİ DEĞİL"

Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz da kararı hukuka uygun bulmadığını aktardı.

Yılmaz, "Belediye Kanunu'nun bana verdiği yetkiye istinaden bugün kararı meclise iade ettim. Biz insan haklarına saygılı herkese eşit bir yönetim sergilemeye çalışıyoruz. Burada kişinin etnik kökeni önemli değil, herkese eşit davranmaya çalışıyoruz. Başkalarına rahatsızlık vermediği sürece saygımız sonsuzdur." ifadelerini kullandı.

"BU ŞEKİLDE YASAKLAYARAK OLMAZ"

Yılmaz, "Çözümün bu şekilde yasaklayarak olacağını düşünmüyorum. Meclisimiz bu iade kararından sonra en doğru kararı verecektir. Bayramda plaja giden vatandaşlarımıza verilen rahatsızlıktan dolayı böyle bir önerge hazırlama gereği duymuşlar. Ben bu kararı onaylamadım, iade ettim. Dün gündem dışı bir karar olduğu için konunun komisyona gönderilmesini istedim, fakat bu görüşüm oy birliğiyle reddedildi. Ben de gerekli altyapıyı incelemeden kesin bir tavırda yer almak istemedim. Bugün inceledim, uygun bir karar olmadığını gördüm. Takdir meclisimizin, ben meclisimize bu kararı iade ettim." dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 21:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER