Soğuk hava Doğu Anadolu'yu dondurdu

Kars Sarıkamış'ta binaların çatılarında 5 metrelik buz sarkıtları oluşurken, Ağrı'da derelerin yüzeyi buz tuttu.

YAŞAM 09.01.2020, 10:24
Soğuk hava Doğu Anadolu'yu dondurdu

Soğuk havanın etkilediği Doğu Anadolu Bölgesi'nde, gece en düşük sıcaklık sıfırın altında eksi 19 dereceyle Kars ilininSarıkamış ilçesinde ölçüldü.

Buzlanma, don ve pus...

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan değerlendirmelere göre, havanın genel olarak parçalı bulutlu geçeceği ve bölgede gece ve sabah saatlerinde yer yer buzlanma, don ve pus yaşanacağı belirtildi.

Rüzgar kuzeyden hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek.

En düşük sıcaklık

Gece en düşük hava sıcaklıkları Erzincan'da 0, diğer illerde sıfırın altında olmak üzere Kars'ta eksi 19, Ağrı'da eksi 17, Ardahan'da eksi 12, Erzurum'da eksi 11, Iğdır'da eksi 4 derece ölçüldü.

En yüksek sıcaklık

Gün içinde en yüksek sıcaklıkların Iğdır'da 7, Erzincan'da 4, Erzurum'da 0, diğer illerde sıfırın altında Kars'ta 1, Ardahan'da 3, Ağrı'da 4 derece olması bekleniyor.

Kar kalınlıkları

Bölgede kar kalınlıkları Erzurum'da 4, Kars'ta 5, Ağrı'da 10, kayak merkezlerinden Erzurum Palandöken'de 58, Erzincan Ergan'da 23, Kars Cıbıltepe'de 51 santimetre olarak kaydedildi.

Açıklamada, bölgede buzlanma, sis ve don karşısında vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.

Hava sıcaklığının sıfırın altında eksi 19 dereceye düştüğü Kars'ta vatandaşlar buzla kaplı yollarda yürümekte güçlük çekti. Bazı vatandaşlar araçlarını battaniyelerle örterek soğuktan korumak için çaba sarf etti.

Ağaçlarda ve diğer bitkilerde oluşan kırağı, şehir manzarasında görsel güzellikler oluşturdu.

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde binaların çatılarında 5 metreyi bulan buz sarkıtları meydana geldi.

Sarıkamış ilçesinde sis sebebiyle görüş mesafesi zaman zaman 10 metreye kadar düştü, sürücüler yolda ilerlemekte zorluk yaşadı.

Sokak hayvanları

Turhan Kocaş isimli vatandaş, bu havalarda sokak hayvanları için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarına vurgu yaparak, "Şu anda kışın en soğuk günlerinde sokak hayvanlarına bakmalıyız. Ben elimden geldiğince evimde yemek artıkları, ekmek kırıntılarıyla bu sahipsiz hayvanları beslemeye çalışıyorum." dedi.

Soğuk havanın etkili olduğu Ağrı´da da Taşlıçay deresi başta olmak üzere birçok derenin yüzeyi buz oldu.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu