Koronaya iki kez yakalanan hemşire yaşadıklarını anlattı

Koronavirüs salgını nedeniyle 17 Mart’ta Türk vatandaşlarının yurtdışından getirilmesi programında gönüllü olan İlknur Hemşire koronavirüsü yendi. Moralin bu hastalığı yenmede büyük rolü olduğunu söyleyen Kelleci, " İnsanlarda şu olmasın; benim korona testim pozitif çıktı, kesinlikle ölüme bilet aldım diye değerlendirmemeliler kesinlikle.” diye konuştu.

YAŞAM 21.04.2020, 22:19 22.04.2020, 01:13 Hanife
Koronaya iki kez yakalanan hemşire yaşadıklarını anlattı

İstanbul Pendik’te bir aile sağlığı merkezinde görevli olan 32 yaşında hemşire İlknur Kellenci, 17 Mart’ta Türk vatandaşlarını Belçika’dan Türkiye’ye getiren ekipte gönüllü olarak yer aldı. Yaşadıklarını anlatan İlknur Kelleci,  şu ifadelere yer verdi:

“İlk baş ağrım oldu”

“17 Mart’ta yurtdışındaki Türk vatandaşlarının ülkeye getirilmesi görevinde yer almıştım,  görev ülkem Belçika’ydı. Oradaki vatandaşları getirdikten sonra 14 gün idari izinli sayılıyorduk. 19 Mart’ta yani 2 sonrasında benim ilk belirtilerim ortaya çıktı. İlk baş ağrım oldu. O gün hava soğuktu, üşüttüğümü düşündüm. Daha sonrasında eklem, kas ağrıları ortaya çıktı, sonraki gün de ateş olunca ‘acabalar’ artmaya başladı. Bulantı, kusma, ishal eklenince kurumuma bilgi verdim. Ambulansla geldiler, test aldılar sonucu pozitif çıktı. Daha sonrasında hastanede 6 gün tedavi gördüm. Semptomlar herkeste farklılık gösteriyor, bu tamamen kişiden kişiye değişiyor, güçlü bir virüs. Herkeste seyri farklı oluyor. Bağışıklık sistemiyle tamamen alakalı. Yaşımın gençliği, alkol, sigara kullanmıyor olmam benim için büyük bir şanstı. Hastanede 6 günlük tedavinin ardından evde 10 günlük iyileşme süreci oldu. Ama hemen negatiflik testine bakılmıyor. Bir süre geçmesi gerekiyor."

“İyileştim” dedi tekrar başladı

Kelleci, “Tam ‘iyileştim’ dediğim anda tekrardan bende semptomlar baş göstermeye başladı. Tekrardan sağlık kuruluşuna başvurdum. Bu kez 6 gün evde ilaçlarımı kullandım. O tedaviden sonra tekrar test yapıldı, negatif çıktı. Artık çok şükür tamamen atlattım bu süreci. Dün itibariyle negatife döndü. 14 gün sonra işbaşı yapacağım çünkü bulantı, kusma, ishal benim vücudumu çok yordu. Normalde iki negatif testin ardından 14 gün bekleyip işbaşı yapabiliyoruz” dedi.

Eşi ve çocuklarına bulaşmadı

İlknur Kelleci, eşi ve çocuklarının sağlık durumu ile ilgili ise, “Onlarda hiçbir semptom olmadı. Mümkün olduğunca izole olmaya çalıştım. Odamı ayırdım, kapıdan içeriye girmelerini yasakladım, ‘annecim hayır gelmiyoruz, iyileşene kadar dikkat etmemiz gerekiyor’ dedim. 

“Herkeste farklılık gösteriyor”

Kelleci, yaşadığı koronavirüs semptomları hakkında ise şöyle konuştu:

Ben ciddi bir nefes darlığı yaşamadım. Semptomlar da herkeste farklı seyrediyor. Birisinde hiç ateş olmuyor, birisi ‘ben hiç ishal olmadım’ diyor, orta, hafif, şiddetli olmak üzere 3-4 kademe bunları sınıflandırabiliriz. Ayakta tamamen hiç hissetmeden atlatanlar da var. İlaçları verilerek evde tedavi görenler de var. Hastanede tedavi görenler, yoğun bakım ve entübe olanlar da var. Hafif de atlatabilirler. İnsanlarda şu olmasın; ben korona pozitif oldum, kesinlikle ölüme bilet aldım diye değerlendirmemeliler kesinlikle.”

“Moral inanılmaz önemli”

İlknur Kelleci, “Moral inanılmaz önemli. Ben sevdiklerimden, arkadaşlarımdan ailemden destek alarak, moral bularak bunu kolay bir şekilde atlattım. Bir de duaların gücüne inanılmaz inanan bir insanım.”
 

Yorumlar (0)
28
az bulutlu