İstanbul'da yaşayan Suriyeliler oraya akın etti!

İstanbul Valiliği'nin İstanbul'da yaşayan fakat kaydı olmayan Suriyelilere verdiği süre bugün tamamlandı. Kaydı bulunmayanlar, göç idarelerine akın etti.

YAŞAM 30.10.2019, 20:59 30.10.2019, 21:48
İstanbul'da yaşayan Suriyeliler oraya akın etti!

Geçici misafir statüsünde Türkiye'de bulunan Suriye vatandaşlarının İstanbul'da kaydı olanlarının kalmasına müsaade edilirken, kaydı İstanbul'da olmayanlar kayıtlı oldukları illere yollanacak. 

Bugün İstanbul'daki il göç idareleri bir hayli yoğundu. Kaydı İstanbul'da bulunmayan Suriye vatandaşları kayıtlarını İstanbul'a aldırmak için göç idarelerine akın etti.

"Kaydımı yaptıramıyorum bana 'Bursa'ya git' diyorlar"

Kendisinin Bursa'da ailesinin ise İstanbul'da kayıtlı olduğunu kaydeden Amad H., "İki buçuk senedir Türkiye'deyim, benim kaydım Bursa'da, eşim ve çocuklarımın hepsi İstanbul'a kayıtlı. Bugün geldim İstanbul'a kayıt olabilmek için ama kaydımı yaptıramıyorum bana 'Bursa'ya git' diyorlar. İzin vermiyorlar şimdi İstanbul'da kaçak olarak kalacağım" diye konuştu.

"Nerede polis görürsem yolumu değiştiriyorum"

5 senedir Türkiye'de olduğunu kaydeden Ahmed E. "Benim kimliğim Tekirdağ'da verildi. Mülteci olarak geldiğimde benim Tekirdağ'da verilmişti. 4 çocuğumun kaydı İstanbul'da gözüküyor. Yakalanırsam ya Tekirdağ'a ya başka bir yere ya da Suriye'ye gönderileceğim. Çocuklarım burada, eşim burada, annem burada, kardeşlerim burada. Benim Tekirdağ'da ne işim var? Nerede polis görürsem yolumu değiştiriyorum. Ben de İstanbul'da kalmak istiyorum. Hem İstanbul'da hem Tekirdağ'da kira ve fatura ödüyorum. Bu da bana masraf oluyor. Ben Tekirdağ'da hastalanıp hastaneye gittiğimde kimliğim verildi." dedi.

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur