Altunizade şişti, İBB harekete geçti!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulluları canından bezdiren Altunizade metrobüs durağında yaşanan yoğunluk üzerine harekete geçti.

YAŞAM 02.10.2019, 14:44
Altunizade şişti, İBB harekete geçti!

Altunizade metrobüs durağında yaşanan yoğunluk ile ilgili açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, "Metrobüs hattında yoğunluk azaltıcı, kapasite arttırıcı 3 ayrı çalışma başlatıldı. Bu kapsamda 525 körüklü otobüsün hizmet verdiği hatta 10 araç daha eklendi." bilgisini verdi.

İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi), metrobüs hattında meydana gelen yoğunluğun azaltılması için bir dizi çalışmanın başlatıldığını açıkladı.

Turnikeler metro çıkışına kaydırıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, yolcu artışına sebep olan Üsküdar - Sancaktepe Metro Hattı'nın her seferi için Altunizade İstasyonu'na 3 adet boş otobüs gönderilmeye başlandığı, metrobüs istasyonunun girişinde bulunan turnikelerin de metro çıkışına alınacağı duyuruldu.

Mevcut ilkokul, ortaokul ve liselere ek olarak üniversitelerin de açılması ve Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu'nun sefer sayısının arttırılmasından dolayı yoğunluğun arttığı belirtilen açıklamada, "Günlük 750 bin yolcu kapasitesine sahip hattaki yolculuk sayısının 1 milyonu aştığı görüldü." ifadeleri kullanıldı.

3 ayrı çalışma başlatıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

"Metrobüs hattında yoğunluk azaltıcı, kapasite arttırıcı 3 ayrı çalışma başlatıldı. Bu kapsamda 525 körüklü otobüsün hizmet verdiği hatta 10 araç daha eklendi. Sögütlüçeşme'den Zincirlikuyu istikametine giden her 3 araçtan bir tanesi boş kalkıyor. Yolcu sayısının arttığı pik saatlerde boş otobüslerin dolu istasyonları rahatlatması amaçlanıyor. İETT, Altunizade İstasyonu'na uzanan üst geçit ve turnike bölgesindeki yoğunluğu almak için istanbulkart turnikelerini metro çıkışına çeken bir çalışma başlattı. Bu istasyondan metrobüs hattına aktarma yapacak vatandaşlar, yarından itibaren istanbulkartlarını metro çıkışındaki turnikelerde okutacaklar. Çalışmayla üst geçit ve istasyondaki yoğunluğun azaltılması hedefleniyor."

Yorumlar (1)
Meltem Comar 3 yıl önce
İbb isini iyi yapmiyor yapsa boyle olmaz. gerekiyorsa metro banliyo (en kisa zamanda hangii olacaksa) oraya yapilsin
14
parçalı az bulutlu