Süt ve süt ürünleri denetlendi

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, İstanbul’da faaliyet gösteren süt ve süt ürünleri işletmelerine denetim yapıldı. Üretim merkezlerinden alınan örnekler inceleme altına alındı.

TARIM 30.11.2019, 11:08
Süt ve süt ürünleri denetlendi

Ekipler, üretim merkezlerinden aldığı süt ve süt ürünleri örneklerini incelemek üzere laboratuvarlara götürdüler.

"Dışarıda satılan açık sütü almayın"

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, vatandaşlara, “Dışarıda satılan açık sütleri almayın” ikazında bulundu.

Türkiye’de eş zamanlı olarak 81 il, 39 ilçede “ürün bazlı” gıda denetimlerinde süt ve süt ürünleri merkezleri de zorlu denetimden geçiyor. Türkiye genelinde yapılan denetimlerle Türkiye genelinde 758 denetçi aktif görev aldı. İstanbul Esenyurt’ta bulunan bir süt ve süt ürünleri fabrikasına yapılan ani denetimlere Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca da katıldı.

Denetlenen süt ve süt ürünleri merkezlerinde yapılan denetimlerle, üretim yapan tesislerin fiziki şartları, hijyen koşulları ve süt ve süt ürünlerinin oda içerisindeki sıcaklıkları denetlendi.

Denetimler hakkında açıklamada bulunan Yavuz, "Dün itibariyle başlayan ürün bazlı denetimlerimiz, ilimizde süt ve süt ürünleri üreten işlemler de devam ediyor. Türkiye'de eş zamanlı olarak 81 ilimizde 39 ilçemizde 758 denetçimizle sahada denetimdeyiz. Bugün bu fabrikada sütün geçtiği tüm işlemleri yerinde inceledik ve gerekli numuneleri almış bulunmaktayız. Geleceğimiz için süt çok önemli. Vatandaşlara uyarımız süt bizim için nasıl hayatı öneme sahip bir ürün ise zararlı mikroorganizmaların üremesi için de elverişli bir ortam sunuyor" açıklamasında bulundu.

Raf ömrünün uzun olma sebebi katkı maddesi değil, homojen ve steril ortam


İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca

Dışarıda satılan sütlerin sağlıksız ve denetimsiz ortamlardan evlerimize girdiğini söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, "Süt sağdıktan sonra +4 dereceye ulaşmazsa zararlı mikroorganizmalar üremeye devam ediyor. Vatandaşlarımız sokakta satılan sütü almamalarını öneriyoruz. Vatandaşta yanlış bir algı var tesislerde üretilen sütlerin raf ömürleri uzun diye katkı maddesi olduğu düşünülüyor. Ancak bu konuda yanlış algı var. 2019 yılında 226 tane süt ve süt ürünü işletmesine 556 tane denetim gerçekleştirdik. Ve her denetimde örnekler alınarak gerekli incelemeler yapıldı. Raf ömrünün uzun olması homojen ve steril ortam yapıldığı için raf ömrü uzun oluyor. Yoğurt veya ayranı hiçbir şekilde katkı maddesi katılamaz zaten tespit ettiğimiz zaman 23 bin TL para cezası kesilip ifşa ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
18
açık