500 bin ton buğdayın anavatanı Türkiye'ye ithal edildiği kabul edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, buğdayın anavatanı Türkiye’ye “500 bin tonluk buğday ithalatı” iddialarına yanıt verdi. Açıklamaya göre, 500 bin tonluk buğday, mevsimsel dalgalanmalara karşın tahsis edildi.

TARIM 16.12.2019, 19:58 16.12.2019, 20:10
500 bin ton buğdayın anavatanı Türkiye'ye ithal edildiği kabul edildi

Tarım ve Orman Bakanlığının yaptığı yazılı açıklama, bazı haber kaynaklarında  "Sıfır gümrükle 500 bin ton daha buğday ithal edilebilecek" başlığıyla yapılan haberleri akıllara getirdi.

"Mevsimsel dalgalanmalara karşı kullanılmak üzere tahsis edilmiştir"

Buğday Raporu’nda gelecek sezon için öngörülerde bulunuldu. Buğday ekim alanlarında artış beklenildiğin ifade edildiği yazılı açıklamaya göre, "Bu kapsamda buğday ekim alanlarının artması beklenirken, buğday ithalatı neden yapılıyor diye sormak gerçeklikten uzak bir yaklaşımdır. Piyasa düzenleyici konumda olan TMO'nun ithalat kotasındaki 500 bin tonluk artış mevsimsel dalgalanmalara karşı kullanılmak üzere tahsis edilmiştir" sözleri kaydedildi.

Birçok basın kuruluşunda yapılan, çelişki olarak kaydedilen “üretim alanı artışı öngörüsüyle gerektiğinde kullanılacak ithal yetkisi”nin aynı üretim sezonuna dâhil olmadığı, ithalata kota konmasının kesin ithalat yapılacağı manasına gelmediğine işaret edildi.

Un ihracatında birinci olunduğu vurgulandı

Tarım ve Orman Bakanlığının inkâr etmediği “500 bin ton buğday ithalatı”nın tedbir amacıyla yapıldığının altını çizdi ve şu sözler kaydedildi:

"Nitekim ülkemizde buğday üretimi kendi ihtiyacımıza yetecek düzeydedir. TÜİK verilerine göre ortalama buğday üretimimiz 20,5 milyon ton olup, tüketimimiz ise 18,2 milyon tondur. Söz konusu ithalatlar, 'Mamul Madde İhracatına Yönelik' olarak yapılmaktadır. Ülkemiz, dünyada un ihracatında 1'inci sırada, makarna ihracatında ise 2'nci sıradadır. Son 18 yılda ülkemiz, 59 milyon ton buğday ithalatına karşılık, 73 milyon ton buğday karşılığı mamul maddeyi (un, makarna, bulgur, irmik, bisküvi) 165 ülkeye ihraç etmiştir.

Söz konusu rakamlardan da anlaşılacağı üzere Türkiye bu konuda ihracatçı ülke konumundadır. Toprak Mahsulleri Ofisine verilen ithalat yetkileri genel bir yetki olup, ihtiyaç halinde kullanılabilecektir."

"Buğday ithalatı üretici ve tüketiciyi korumak üzere yapılıyor" vurgusu

Piyasada düzenleyici konumda yer alan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), 500 bin tonluk ithalatı mevsimsel dalgalanmalarda kullanılmak üzere tahsis ettiğinin yazılı olduğu açıklamada, ithalat yetkisinin hasat sezonunda söz konusu dahi olamayacağı belirtildi ve bu yetkinin gerek üreticiyi gerekse tüketici koruyucu olarak alınan önlem olduğunu, "Asla üretici mağduriyetine sebebiyet verilmemektedir. Esas olan piyasa fiyat istikrarıdır. İstikrarlı bir piyasada üretici de tüketici de korunmuş olacaktır." sözleriyle vurguladı.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu