Fenerbahçe’den UEFA açıklaması

UEFA, Finansal Fair Play anlaşmasındaki şartlara uymadığı gerekçesiyle Fenerbahçe’yi bir üst kurula sevk etmişti. Bunun üzerine sarı-lacivertli kulüpten açıklama geldi.

Fenerbahçe’den UEFA açıklaması

Dün UEFA, Fenerbahçe’yi Finansal Fair Play (FFP) anlaşmasındaki şartlara uymadığı gerekçesi ile bir üst kurula sevk etti. Bunun üzerine Fenerbahçe’den hemen açıklama geldi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

2016 Mayıs ayında yapılan anlaşmaya göre, 2017-18 sezonu finansal sonuçlarında denk hesap açığı taahhüdümüz 10 milyon avro olarak belirlenmişti. Aynı sezon için denk hesap açığımızın 20 milyon avroyu aşması durumunda ise Yargı Dairesine sevk edilmemiz üzerine mutabakat sağlanmıştı. Anlaşma içerisindeki bu koşullara rağmen, söz konusu 2017-18 sezonu için, 57,5 milyon avro denk hesap açığı gerçekleşmiş ve kulübümüz bu sebeple Yargı Dairesi'ne sevk edilmiştir.

UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu Yargı Dairesinin 2018-2019 sezonunda alınan aksiyonlarla birlikte yeni sponsorluk anlaşmaları, bilet ve forma satış gelirlerindeki artış, bağış kampanyası, 60 milyon avro tutarındaki sermaye artışı, TFF ve Bankalar Birliği ile borç yapılandırma ile beklenmedik kur ve faiz artışlarını dikkate aldığı ifade edilen açıklamada şunlara da yer verildi:

Kulübümüz Yargı Dairesine sevk edilirken olası UEFA gelirlerinden kesilmek üzere 2,5 milyon avro para cezası, daha önceki yıllarda olduğu gibi önümüzdeki iki sezon boyunca UEFA müsabakalarında yer alacak oyuncular için transfer ve kadro sayısındaki kısıtlamalara devam edilerek UEFA müsabakalarından men edilmemesi tavsiye edilmiştir.

Açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonunun yeni finansal kontrol mekanizmasının ve Türkiye Bankalar Birliği ile yapılacak anlaşmanın Haziran 2019’a kadar devreye girmesi durumunda, 2,5 milyon avro para cezasının düşürülebileceği de belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER