"Devamlı çatışma haline girersek mesafe kat edemeyiz"

Süper Lig'in 11. hafta maçında Denizlispor'u 1-0 yenen Beşiktaş'ta teknik direktör Abdullah Avcı, karşılaşmanın ardından açıklamalarda bulundu.

SPOR 11.11.2019, 09:19 11.11.2019, 09:20 Sema Demet
"Devamlı çatışma haline girersek mesafe kat edemeyiz"

Maçtan sonra düzenlenen basın toplantısında, "Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ü 81. ölüm yıl dönümünde saygıyla, özlemle anıyoruz." sözlerini sarf eden Avcı, "Daha hızlı, daha çabuk, dikine oynamak gerekiyordu. İkinci yarı bunu hızlandırdık." dedi.

"Hak ettikleri galibiyeti aldılar"

Karşılaşmada önemli pozisyonların yakalandığının altını çizen Avcı, "Rakibin duran toptan net vuruşu var. Onlar da oyunun içinde olmaya çalıştılar. Oyuncularımız, maçı koparabilmek için sonuna kadar her türlü aksiyonu yaptı. Hak ettikleri galibiyeti aldılar. Son 5 maçta 4 galibiyet. Saha dağılımında bazı değişikliklerle bunu sağladık." ifadelerine yer verdi.

Tecrübeli çalıştırıcı, aldıkları iyi sonuçların kendilerini hem yarışın içinde tuttuğunu hem de öz güvenlerini artırdığını söyledi.

Ljajic'i yalnız bırakmadı

Abudllah Avcı, performansıyla kötü eleştirilerin odak noktası Adem Ljajic'e sahip çıktı.

Ljajic'in de görüşmelerde performansından memnun olmadığını ifade eden Avcı, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Son 3-4 haftadır Ljajic'in yine önemli katkıları var. Problem çözmede katkısı önemli. Golün çözümünde buluştuğu yer önemliydi. Galatasaray maçında stoperin çıkmasını sağlayan Ljajic'di. Belki geçen sene skora, asiste katkı yaptığı için eleştiri olabilir ama bence yukarıya doğru seyreden bir grafiği var. Umarım gol ve asist katkısıyla daha iyi olacak. Onu daha iyi hale getirmek için çalışıyoruz. O da gayret ediyor."

"Yarışıyoruz, herkesin canı yanabiliyor"

Hakemlerin Video Yardımcı Hakem (VAR) üzerinden verdikleri kararlar hakkında teknik adam, "Penaltı var. Daha hafifinde penaltı verildi. Kırmızı kart da var. VAR'ın gelmesini en çok isteyen teknik adamım. Geçen sene çok gidiliyor diye şikayet vardı, bugün az gidiliyor diye eleştiri var. Yarışıyoruz, herkesin canı yanabiliyor. Biraz daha dikkatli olabilirsek, en azından gri olmayan, net pozisyonlarda hakemin VAR'a çağrılabileceğini düşünüyorum." diye konuştu.

"40 senedir antrenman dahi kaçırmadım"

Rahatsızlığı sebebiyle Braga maçına gidememesiyle ilgili gelen soruya Avcı, "1979'dan beri futbolun içindeyim. İlk defa maça gitmediğim oldu. Hem kulübün sağlık organizasyonu hem de hastanenin sağlık kurulu perşembe sabahı gitmemem yönünde karar verdi. 40 senedir antrenman dahi kaçırmadım." yanıtını verdi.

Futbolculardan Umut Nayir'in de hasta olduğunu belirten teknik adam, "Maça gelemedi, serum yiyor. Bir sporcu her an bunun içinde. Toplum bu mu oldu, bunu mu kovalayacağız?" açıklamasında bulundu.

"Bu eleştiri, oynayan futbolcuyu değersiz hale getiriyor"

Sürekli kadro değişikliği hakkında gelen eleştirilere de tepkili olan Avcı, "10 kişilik sağlık ekibi var. Yorgunluk testleri, sakatlanma riski ölçüm testi var. Bu eleştiri, oynayan futbolcuyu değersiz hale getiriyor. Beşiktaş formasını giyen her oyuncu değerlidir. Avrupa kupasında 10 puanımız olabilirdi. Buradaki hakemleri konuşuyorsunuz, oradakileri de konuşun." şeklinde bir değerlendirme yaptı.

Son zamanlarda yaşanan çıkışlar hakkında Avcı, "Bazen teknik adam gider, bazen yeni yönetim gelir ve pozitif değişiklik olur. Yeni yönetimin bizlerle iletişimi son derece iyi. Kazandıkça enerji daha yukarı çıkar, birbirine sarılmalar başlar. Şu an onu yaşıyoruz. Bize yardımcı ve destek oluyorlar. Onlara da teşekkür ediyoruz." dedi.

"Patinaj çekmeye devam ediyoruz"

Alınan hakem kararlarının ve yabancı oyuncu sayısının çok konuşulduğunu belirten Avcı, "Devamlı hakemleri konuşursak, altyapıları konuşursak, bu savunma şekli olur. Eğitime ve bilgiye yatırım yapmadıkça, daha geriye gidiyoruz. Stadın güzel olabilir, insan kalitesi olmayınca, bilgi olmayınca... Devamlı çatışma haline girersek mesafe kat edemeyiz. Başladığımızdan beri hakem, yabancı sayısı, aç kapa, uzat kısalt konuşuyoruz. Yerli ve yabancı rekabetini nasıl sağlarız, eğitimle yerli oyuncu sayısını nasıl çoğaltırız konularını konuşmuyoruz. Patinaj çekmeye devam ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

A Millî Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş ile karşı karşıya getirilmeye çalışıldığını söylenen Avcı, "Hocamızla ilişkimiz çok sağlam. Yılın teknik direktörü ödülünü benimle paylaşmış, çok saygı duyduğum biri. Bütün sevgimle onun yanındayım. Hocayla karşı karşıya gelmedik ama böyle algı oluşturmayalım lütfen." açıklamasında bulundu.

Süper Lig'in ilk 6 haftasındaki kötü sonuçların eleştirilmesi hakkında gelen soruya Avcı,"Bu kadar emek verdikten sonra 5 maçla antrenörlük tartışılmaz. Hala eksiklerimiz var. Tamamlamamız gereken bir sürü şey var. Beşiktaş forması her zaman yarışın içinde olmalı. Yönetim değişikliği, oyuncu transferi, sakatlıklar, bir sürü şey var." cevabını vererek konuşmasını sonlandırdı.
 

Yorumlar (0)
hafif yağmur