Sigara dumanı, gözdeki kornea hücrelerini öldürüyor 

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre sigara dumanına maruz kalan kişilerin gözlerindeki kornea hücreleri, ölüyor. Bu da gözlerin zamanla görme yetisini kaybetmesine ve hatta tamamen kapanmasına kadar gidiyor. 

SAĞLIK 22.10.2021, 08:45 23.10.2021, 10:28
Sigara dumanı, gözdeki kornea hücrelerini öldürüyor 

Japonya Gifu Pharmaceutical Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre sigara dumanı, en büyük zararlardan birini de gözlere veriyor. Dumanın temas ettiği gözlerde kornea hücreleri ölmeye başlıyor. Dumandan etkilenen göz yüzeylerinde glokom, sarı nokta, katarakt gibi hastalıklar oluşurken aynı zamanda retina, kornea ve göz siniri zararları meydana geliyor. Göz yaşı kanalları, duman sebebiyle kuruyor 

Elektronik sigara ya da normal sigara dumanı fark etmeksizin göze değen her tütün ürünü dumanı, göz yaşı kanallarını kurutuyor. Böylece sigara içenlerin ve sigara dumanına sık sık maruz kalanların gözlerindeki kuruluk oranı, dumana maruz kalmayanlara göre iki kat daha fazla oluyor. Araştırmada, sigara içmeyen kişilerin de dumandan en az sigara içenler kadar etkilendiği bildiriliyor. 

Yorumlar (0)