Sahte güneş gözlükleri tehlike saçıyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Açıkalın, sahte güneş gözlüklerinin katarakt, sarı nokta, pterjium ve alerjik göz hastalıklarında artışa neden olabileceği konusunda uyardı.

Sahte güneş gözlükleri tehlike saçıyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Banu Açıkalın, doğru güneş gözlüğü seçiminin göz sağlığı bakımından büyük bir önem taşıdığını belirtti. Açıkalın, iyi bir güneş gözlüğünün zararlı ultraviyole ışınlarını süzebilmesi gerektiğine işaret ederek, güneş gözlüğü alınırken camların ultraviyole ışınlarını blokaj derecesine dikkat edilmesi gerektiğini aktardı.

İlk olarak gözlük camının yüzde 100 ultraviyole ışın koruyuculuğuna sahip olup olmadığına bakılmasını tavsiye eden Açıkalın, “Sahte bir güneş gözlüğü yalancı bir karanlığa neden olur. Bu da göz bebeğinin büyümesine ve zararlı ultraviyole ışınlarının göz içine daha çok girmesine neden olur.” ifadelerini kullandı.

"GÖZ HASTALIKLARINDA ARTIŞA YOL AÇIYOR"

Sahte güneş gözlüklerinin kısa ve uzun vadede sorunlara yol açabileceğini kaydeden Açıkalın, şunları söyledi:

Kısa süreli kullanımlarda göz kızarıklığına neden olan sahte güneş gözlükleri, uzun süreli kullanımda katarakt, sarı nokta, halk arasında gözde büyüyen et oluşumu veya 'kuş kanadı' olarak bilinen pterjium, alerjik göz hastalıklarında artış ve retinada yanıklara yol açabilir. Bu nedenle güneş gözlüklerinin kalite belgesi ve ultraviyole ışınları kestiğine dair bir sertifikası mutlaka olmalıdır. Satın alınan güneş gözlüğünde CE işareti mutlaka olmalıdır. Güneş gözlüğünde en etkili ve tavsiye edilen cam rengi kahverengi ve fümedir. Çünkü bu renkler, doğal ortamdaki renk tonlarını, yani kontrast algılamayı etkilemeyen renklerdir. Gözlük camlarının renginin ve koyuluğunun, ultraviyole ışınlarını kesme derecesiyle herhangi bir ilişkisi yoktur.

“YÜZÜ SARAN GÖZLÜKLER TERCİH EDİLMELİ”

Prof. Dr. Banu Açıkalın, güneş gözlüğü seçiminin yüz şekline göre yapılması gerektiğini belirtti. Yanlardan ışık almayı engelleyen ve yüzü saran gözlüklerin tercih edilmesini tavsiye eden Açıkalın, “Geniş camlı, yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlayacaktır. Polarize camlı güneş gözlükleri, ultraviyole ışınlarını süzerken düz yüzeylerde oluşan ışık parlamalarını engelleyerek daha kaliteli bir görüş sağlama özelliğine sahiptir. Ancak polarize camlarla LCD ekranlara belli bir açıdan bakıldığında, ekran görüntüsü kaybolabileceği için araçlarında bu tür göstergeleri olan sürücüler daha dikkatli olmalıdır.” açıklamalarında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER